Skip to content

ילדים זה שמחה, ילדות זה ברכה

13 בינואר 2009

בן לוקח בת? בת לוקחת בן? זה לא ממש עובד בכמה מקומות בעולם, ולא, אין לזה שום קשר לגייז. על בנים ועל בנות

בעולם ללא השפעות תרבותיות ואקולוגיות קיצוניות נולדים 105 בנים על כל 100 בנות. על הפער הזה "מפצה" תוחלת החיים הממוצעת הגבוהה יותר שיש לנשים ברוב חלקי העולם. האיזון הזה התערער בכמה מוקדים בעולם.

ילדה הודית בכפר צ'לאל בצפון הודו

 

בואו בנים, בואו בנים

סין והודו, שתי המדינות בעלות האוכלוסייה הגדולה ביותר (שניים מתוך כל שישה אנשים בעולם הם סינים או הודים. חשבו על זה כשאתם בוחרים איזו שפה זרה ללמוד) ניצבות מול בעיה שהולכת ומתבהרת: יש עודף בבנים. על פי מאמר שהתפרסם באוגוסט האחרון ב-Scientific American, בשנת 2020 יהיה בשתי המדינות פער מספרי של 30 עד 40 מיליון לטובת גברים לעומת נשים בגיל נישואים. גם כן יתרון.
הסיבה להתגברברותה של סין ידועה: החוק המותיר לידת ילד אחד בלבד (או שניים אם הראשונה היא בת והמשפחה מתפרנסת מחקלאות) בחברה פטריאכלית גרם לאנשים פשוט לא לרצות בנות, והן מומתות או ננטשות כעוברים או תינוקות.
גם בהודו לא משתלם ללדת בנות, תעיד על כך חובת המוהר המעיקה שמשפחתה של הכלה נאלצת לשלם למשפחתו של החתן כפיצוי על שקיבלו על עצמם את נטל הבת. הורים לבנים, לעומת זאת, נהנים מדאגתם ומהטיפול המסור שבניהם וכלותיהם יעניקו להם עד סוף חייהם. לא תמיד זה היה כך. מי שיש לו חלק נכבד בקיבוע נחיתותה המעמדית של האישה הוא המחוקק מָנוּ שחי סביב 1,500 לפני הספירה. הסמריטי של מנו הוא אחד מהקודים החשובים ביותר בתרבות ההודית. הסמריטי, בניגוד לכתבי הקודש הנחשבים להתגלות אלוהית, הנם הכתבים שעברו מאדם לאדם. מנו מסביר למה אישה רוצה ללדת רק בנים: "אסור לאישה להיות עצמאית לעולם. כילדה עליה להיות תלויה באביה, בנעוריה בבעלה ולאחר מותו בבניה." עוד מפניניו של מנו תוכלו לקרוא כאן. על פי ספרה המרתק של אליזבת' בומילר May you be the mother of a hundred sons, מי ייתן ותהיי אם למאה בנים (המלצה מימין), female infanticide, הרג המוני של תינוקות בנות, מתקיים בכל המעמדות בהודו. זה נעשה בהפלה אם המשפחה יכולה להרשות לעצמה את זיהוי מין העובר באולטראסאונד, או באמצעות "הפלה מאוחרת" – הרג התינוקת לאחר הלידה בדרכים שונות.
 

ילדה אינואיטית. בטח יש לה המון חברות

 

ובצדו השני של העולם

באמג'יוואנאנג, כפר קטן בצפון גרינלנד, נולדות רק בנות. בישובים אחרים של האינואיט (האנשים שבהיעדר תקינות פוליטית מכונים אסקימואים) ובכלל בחוג הארקטי, נולדות פי שניים בנות מבנים. הסיבה: כימיקלים מעשה ידי אדם שנמצאו בדמן של הנשים ההרות. בהתחלה סברו שהסיבה להולדת יותר בנות בכפר הקטן עם השם הארוך קשורה לקרבתו לבסיס גדול של חייל האוויר האמריקאי על כל השד-יודע-איזה מתקנים יש להם שם. אולם מסתבר שהתופעה מתקיימת בחוג הארקטי כולו. הכימיקלים, פסולת רעילה שמקורה במדינות מתועשות, מצטברת בשרשרת המזון הימית באזור הארקטי, מה שמהווה חלק נכבד מתזונתם של האינואיט. במצב העניינים העגום הזה כבר עדיף לאכול דג מקופסה מאשר דג מהים, או לחלופין לנסוע לסין, לאכול שם ארוחת צהריים ואולי כבר לבחור איזה עלם מעודפי הייצור של האימפריה האסיאתית העצומה.
 

ילדה טיבטית וילדה ישראלית מגודלת שכותבת פוסטים במקום לעשות ילדים בעצמה. או ילדות.

 

הפתרון הטיבטי

הדלאי לאמה ה-14, איש יקר שאיננו מתרבה (אבל נולד בכל פעם מחדש), אמר פעם שאמצעי המניעה היעיל ביותר הוא נזירוּת. הדברים אמנם נאמרו בחצי חיוך, אבל אינם תלושים מהמציאות. בטיבט, לפחות עד הכיבוש הסיני, אחד מחמישה היה נזיר. ברור שהסיבה לכך הייתה תפקידם החברתי-דתי החשוב של הנזירים בטיבט, אבל על הדרך זה צמצם את התחרות בין הבנים על שטחי החקלאות והמרעה של משפחותיהם. בשבטים מסוימים בטיבט התקיימה גם התופעה הנדירה יחסית של פוליאנדריה. פוליאנדריה היא סוג של פוליגמיה, שבה אישה אחת נישאת למספר גברים (מה שקורה אצל המורמונים נקרא פולגיניה). אצל הטיבטים ההסדר צמצם את הילודה ואת התחרות על שטחים; במקומות שבהם נפוץ רצח תינוקות בנות זה משמש פתרון לעודף הרווקים הבנים.
 

ובינתיים, בפפואה

נשות משבטים באזור הרמות הגבוהות של פפואה הורגות תינוקות זכרים כדי להביא סוף למלחמות בין השבטים המקומיים. הפתרון לאלימות מעולם לא היה אלים יותר. או בעצם…
 

לעומת זאת בארץ הקודש

תביאו ששה תביאו שבעה
תביאו שמונה ילדים
זאת לא בדיחה
הארץ צריכה הרבה צעירים נחמדים

תביאו תריסר ולמה לא חי?
תביאו עשרים ילדים
אלוהים כבר יתן
הסעד גם כן
מה שצריכים ילדים
(
מתוך ילדים זה שמחה, יהושוע סובול)
 
כאן תמיד עודדו את הילודה. אנחנו צריכים הרבה בחורים טובים שיהרגו את ילדיו של השכן (שגם הוא לא ממש מרחם על ילדי הגן ופחות מזה על ילדי בית הספר וגו').
 
 

מודעות פרסומת
11 תגובות
 1. מאוד נהניתי מן הקריאה ומן התובנות
  הייתי מוסיף במקביל לסין והודו גם את החברה החרדית כחברה שלא מעודדת לידת בנות
  מפני שהדבר כרוך במה שמתכנה 'סידור', משמע אם התאווה אביה של המשתדכת הצעירה כי ביתו תישא תלמיד ישיבה אליטיסטית עליו להגיע להסכם על רכישת דירה מראש על חשבונו וכן להבטיח לחתן תמיכה כספית נוספת מראש בכדי לקנות את הסכמתו של החתן
  ובימינו, זה מגיע לסכומים מטורפים למדיי
  ובאשר לישראל, הבחורים הטובים נלחמים בבנו של השכן אותו שכו שנלקח על מנת לשמש מגן אנושי בנוהל שכן
  עוד משהו, אם אפשר להשאיר את נשות פפואה בפפואה, יש כאן מספיק שפיכות דמים גם כך
  אבל בעצם השיטות שלהן להביא שלום קצת מזכירות את אלה של מערכת הביטחון

 2. רקפת permalink

  מעניין

  אבל השיר של סובול נכתב בציניות

 3. ושני הצילומים העליונים מקסימים.

 4. שועי, א. למרבה הצער יש עוד הרבה דוגמאות להעדפת בנים. בחרתי בשתיים קיצוניות. ב. שים לב לתוספת בסוף. ג. אני ממש לא מאמצת את הפתרון הפפואני. ממש לא.

  רקפת, ברור. אבל הוא מתייחס למצב עניינים מציאותי.

  רוני, תודה :) הראשון שלי, השני מפליקר…

 5. לא התכוונתי שקבלת את עמדתן של הנשים הפפואניות החביבות
  אני עדיין חושב שה- peacemaking שלהן דומה לזה של מערכת הביטחון
  רק שצה"ל לא ייבא כמה פפואניות כאלה למלחמותיו
  כפועלות זרות עם רישיון להרוג
  שוב תודה על פוסט יפה ומחכים

 6. מהמם לחשוב שבזמננו, ובחברות לכאורה "מתוקנות",ניכרת ההשפעה החזקה של תפישת האשה כנחותה,ועדיין לא נמצא בכל העולם בזמננו מדינה שבה יש ייצוג נשי מאוזן בעמדות מפתח …
  ויש מי שיענה על כך שאולי כל זה בכלל טמון בגנטיקה של האשה ועוד הכי מדהים שלא מעט נשים!!!יסכימו איתו

 7. אפילו בהיותן בתוך הזרע הן יותר בעלות תושיה, יותר חסינות ויותר שרדניות, הא?

  פוסטים מרתקים יש לך. הנאה גדולה כל ביקור כאן.

 8. שועי, לזה בדיוק ניסיתי לרמוז, ל"עשיית השלום" המעוותת.

  גבי, נכון, אבל אם נסתכל כמה דורות אחרוה נראה שבכל זאת המצב משתפר.

  אסתי, בטח שגם בתור זרע אנחנו יותר שרדניות, הרי אנחנו מכירות יותר טוב מהם את נתיבי הרחם. וחוץ מזה, תודה :)

 9. אני מצטרף לקודמיי ומשבח אותך על בחירת נושאים מעניינת.
  בהמשך לנקודה שאת רומזת אליה במשפט הראשון, היחס של 105\100 אכן משתנה בהתאם לתקופה. משך זמן רב היה ידוע שבתקופה של מצוקה כמו רעב, מגפות, כמות הזכרים קטנה עוד יותר. מאמר מלפני שנתיים שגירסה פופולרית שלו נמצאת גם בסיינטיפיק אמריקן, טוען שהסיבה היא מנגנון ביולוגי שמגדיל את כמות ההפלות של תינוקות זכרים, ולא שתינוקות זכרים רגישים יותר להשפעות סביבתיות.

  http://www.sciam.com/article.cfm?id=mothers-stress-selects-ag

 10. תודה על הקישור למאמר המרתק. זה נושא אינסופי.
  אגב, איך זה מתחבר עם האמירה שבזמן מלחמה נולדים יותר בנים?

Trackbacks & Pingbacks

 1. הישרדות ילדים היא הירוק החדש « רב פעמית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: