Skip to content

מכונית שורפת קלוריות ועוד כמה חטיפים ירקרקים לסופ"ש

23 בינואר 2009

מכונית שנוסעת על שומן אנושי, דוז פואה למדיח הכלים וגם לברק אובמה ומחקר מדאיג על אוטיזם

 

לעתיד יש ריח של שניצל

מתישהו עלתה השאלה האם, מנקודת מבט סביבתנית, מוסרי להיות שמן. הכוונה היא כמובן למ-א-ו-ד שמן, לא לסתם דאבּ על פי הגדרותיהן המחוצ'קנות של נערות מכיתה י'. התניידותו ברכב ממונע של אדם ששוקל 150 ק"ג שורפת הרבה יותר אנרגיה מזו של אדם בעל משקל ממוצע. זה נכון שבמזללות המזון המהיר, אלה שתרמו רבות להפיכתה של צפון אמריקה לממלכתם של ליוויתני האנוש, כבר למדו למסור את השמן השרוף ליצרני ביו דיזל, אבל זוהי רק חצי נחמה. דוקטור קרייג אלן ביטנר, מנתח פלסטי מלוס אנג'לס, מציע נחמה עסיסית הרבה יותר – הוא טוען שאת השומן שהוא מסיר מגופם של לקוחותיו בניתוחי שאיבה הוא הופך לביודיזל ומניע באמצעותו את הפורד SUV שלו ואת הלינקולן של החברה שלו. אם בראד פיט עשה מזה סבון במועדון קרב, למה לא לעשות מזה דלק בעולם האמיתי?
השומן – ממקור חי או מהצומח – מכיל טריגליצרדים שניתן להפכם לביודיזל. על פי ה-Forbes, לא רק המנתח היצירתי מאל.איי נוסע על מה שהיה פעם צמיגי מותניים, גם חברות לגידול עופות מחפשות דרכים להניע את המשאיות שלהן בשמאלץ. כנראה שבקרוב לערפיח יהיה ריח של שניצל.
 

כמה זה יוצא בקילומטרים?

 

המדיח מדיח את השטיפה הידנית

גמרתם את כל הטריגליצרדים מהצלחת? זרקתם את מה שנשאר לקומפוסט? כה לחי. עכשיו צריך לשטוף כלים. אם אתם רוצים להיות אקולוגיים עד הסוף, עשו זאת בעזרת המדיח ובלי להרטיב את הידיים היפות שלכם. מחקר שבוצע באוניברסיטת בון קובע שמדיח צורך מחצית מכמות האנרגיה, שישית מכמות המים ופחות סבון לעומת החלופה הידנית. ברור שיש להפעיל את המדיח כאשר הוא מלא ולוותר על שלב הייבוש.
 

הוא ירוק השחור הזה

ברק אובמה הבטיח שיהיה נשיא ידידותי לסביבה. אני מבטיחה שאולי אעקוב. בינתיים, על פי הלוס אנג'לס טיימס, שניים מתוך עשרת נשפי ההשבעה של הנשיא החדש היו ירוקים וכללו שטיח עשוי ממרבדים משומשים, היעדרן של מגבות נייר בחדרי השירותים, הזמנות רשמיות שהודפסו על נייר ממוחזר ועוד. אנשי PETA חילקו בחוץ פרוות משומשות לחסרי הבית והציעו להם שוקו חם מחלב סויה שנמזג לספלים עם הכיתוב "תודה שלא לבשתם פרוות!"
 

קצת יותר ברצינות

לא מזמן השתתפנו בצערם של בני הזוג טרבולטה שאיבדו את בנם ג'ט. באמריקה היו מי שהאשימו את ההורים, שבהשפעת הכנסיה הסיינטולוגית התכחשו לכך שבנם אוטיסט ומנעו ממנו טיפול מתאים. ג'ון טרבולטה וקלי פרסטון טענו שבנם היה חולה במחלת קוואסקי הפוגעת בכלי הדם. פרסטון טענה שהסיבה למחלה היא חומרי ניקוי ביתיים ודשנים וטיפלה באמצעות "התוכנית לטיהור מרעלים" של הכנסיה הסיינטולוגית, מה שזה לא יהיה.
הסיפור העצוב הזה מחבר אותי לוויכוח הנושן שנוגע לאוטיזם. מצד אחד, יש שטוענים שהסיבות לאוטיזם הן זיהומיות (מדובר בבעיקר על כספית שמצויה בתרכיבי חיסוני ילדים) ולעומתם יש הטוענים שהעלייה במספר המקרים נובעת מאבחון מוקדם ויעיל יותר ולא מעלייה של ממש במספר הילדים האוטיסטים. מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת קליפורניה נועד להסביר את העלייה הדרמטית במקרי האוטיזם המאובחנים במדינה – 3,000 מקרים ב-2006 לעומת 205 בלבד ב-1990. פער כזה, אומרים החוקרים, כבר לא ניתן לייחס לשיפור באבחון בלבד. החוקרים משערים שכימיקלים שונים, בעיקר מתכות וחומרי הדברה, שאליהם חשופות הנשים ההרות, גורמים לשינויים בהתפתחות מוחו של העובר. חשוב לציין שהמחקר לא מתפרסם בעלון אורגני בפרדס חנה או על לוח המודעות בכליל, אלא ב-Scientific American
 

ושלא תעשו על זה גוגל!

פיזיקאי מאוניברסיטת הרווארד חישב ומצא ששני חיפושים בגוגל משחררים לאטמוספרה כמות פחמן דו חמצני זהה לזו שמשתחררת בהרתחת מים לכוס תה בקומקום החשמלי. אז לכו תרתיחו מים לקפה על הגז ואל תעשו על זה גוגל, אני כבר דאגתי לכם ללינק.

מודעות פרסומת
7 תגובות
 1. כנראה שמההתחלה- הקטע הראשון, מודה, זה יותר מדי בשבילי. הרבה יותר מדי. עם כל הכבוד לבראד פיט, כבת לעם שסובל מטרואמה קולקטיבית עמוקה (שגורמת לו לייצר טראומות קולקטיביות לעם אחר…),נסיעה על שומן אנושי עושה לי אסוציאציות לגמרי אחרות ולגמרי בלתי נסבלות.

  וגם השאלה הראשונה חורגת בעיניי מגבול הטעם הטוב (הגבול שלי עובר במקרים שבהם הדאגה לסביבה היא על חשבון דאגה לזכויותיהם של בני אדם). שאלה כזאת נראית לי ממש פוגענית כלפי אנשים, ודוקא ההסתייגות שעוסקת ב"מ-א-ו-ד שמנים", להבדיל משמנים סתם, עושה סוג של דה לגיטימציה לאנשים. שמנים מאוד, אבל אנשים.

  אין לי ספק שלא התכוונת לזה שחר, אבל זה שווה מחשבה. הייתי עושה גוגל ומביאה לינקים לטקסטים חזקים על זה מהבלוג של זו ש ומדברים שנכתבו בעקבות פוסט שוביניסטי במיוחד שהיה כאן ברשימות, אבל בשל הסעיף האחרון שלך אני מתאפקת…

  תרומת פרוות זו באמת דרך הגיונית לצאת בנאדם גם כלפי הסביבה וגם כלפי בני אדם אחרים.
  מעיל הפרווה החם שהיה של סבתא רבתא שלי עמד שנים בארון כי אף אחת לא רצתה ללבוש פרוות. עכשיו אני מקוה שהוא במחסני אונרא בעזה, מחכה לחמם סבתא של מישהו…

  וגוגל באמת צורך יותר אנרגיה מלינק? איך ולמה?

 2. רוב הפוסט נכתב בנימה משועשעת. התלבטתי רבות האם לכתוב את השאלה שנוגעת לשמנים. אני מסכימה לחלוטין שזו שאלה פוגענית וזכותו של אדם להשמין. אבל היא קיימת. יש סיכוי שאוריד אותה בהמשך. בקשר לביודיזל משומן – הבאתי את זה בתור קוריוז. לא נראה לי שזה רלוונטי לרובנו.
  בקשר לגוגל – אני לא יודעת איך זה עובד, קטונתי.

 3. גיל permalink

  הייתה תקופה שבה היה משולב בחיסונים תרכיב כספית שנקרא תימרוסל כחומר שימור, הבעיה הייתה שהוא היה ידוע גם כמנתק קשרי נוירונים חזק. כמובן שיש תינוקות שזה לא הפריע להם ויש הרבה כאלה שכן.

  הבעיה היותר גדולה שגם לאחר הוצאת התימרוסל מהחיסונים, עדיין נשארת כמות גדולה של אוטיסטים מאובחנת מדי שנה, מהו החומר או מגוון החומרים הנוסף שפוגע בתינוקות ? אין תשובה לאיש וכפי הנראה שזה מגוון חומרים רב הגורם למגוון סוגי פגיעות. מקווה שבעתיד יוכלו למצוא את התשובה או חלק מן התשובות ולמצוא מזור לילדים ולמשפחות.

 4. נכון. זה בדיוק מה שמוביל את החוקרים מאונ' קליפורניה. המחקר לא עוסק בטיפול באוטיזם אלא באיתור הגורמים (שהם כנראה שילוב של גנטיקה וזיהום סביבתי).

 5. ככה זה עובד: חיפוש בגוגל מפעיל שורה של מחשבים, החל בזה הבייתי וכלה בשרת של גוגל שיושב בהאנגרים העצומים והאפלוליים של החברה (מותר לדמיין, לא?)
  כל התשתית הזו מקושרת בקווי תקשורת מכל מיני סוגים, והתפעול של המערכת כולה צורכת אנרגיה גדולה.
  ועוד לא חישבנו את האנרגיה של המתכנתים והמתחזקים שנוסעים כל בוקר מאות קילומטרים לעבודה בגוגל…

 6. בררר…
  גם כך העולם עמוס מדיי בבתי מטבחים
  ובין כך הפך רצח החי לתעשייה
  שבסיומה מושלכים טונות של בשר לחינם בפחי אשפה
  השלב הבא יהיה משחתות לניצול אנרגיה מן החי
  נעצור בתחנת דלק שהוקמה על בית גידול של ציפורים (תחנת נדידה אל הצפון/דרום)
  נקנה דלק עשוי מעופות
  ונזמין המבורגר בסניף של מקדונלדס או פסטרמה בחנות הנוחות
  ברר…

 7. דפנה, תודה על ההסבר.
  שועי, תעשיית הבשר כל כך מזיקה לסביבה, שאם כבר מפיקים דלק מתוצר לוואי שלה אז בעיניי זה קצת ממתיק את הגלולה. אבל בהחלט, עולם ללא מקדונלדס יכול להיות יפה יותר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: