Skip to content

ובכל זאת, שופינג

16 במרץ 2009

אפילו אנחנו, אוכלי העשבים ומלטפי הקומפוסט, עושים לפעמים קניות.

פעם, לא כל כך מזמן, לפני שמגזין "חיים אחרים" נמכר למפלצת המו"לות Sbc שקרסה לא מכבר, הכנתי עבורו כתבה שדנה בשאלה האם יש דבר כזה "צרכנות ידידותית לסביבה". התשובה, כמו ל-90% מהשאלות שנשאלו אי פעם, היא, ובכן, זה יחסי.
יחד עם ד"ר דניאל מישורי מבית הספר על שם פורטר ללימודי איכות הסביבה באוניברסיטת תל אביב, הכנתי צ'ק ליסט שיכולה לעזור. העיקרון הוא פשוט: ככל שהמוצר עונה על כמה שיותר מההגדרות, כך עולה הציון הירוק שלו. שום דבר אינו מושלם, ולכן אם קניתם חסה אורגנית מסחר הוגן אצל גנן פרו-טיבטי שמפריש מעשרות לבתי תמחוי אך אבוי, החסה איננה מיד שנייה, אתם עדיין ממש, אבל ממש בסדר. זו הרשימה:
 
אני באמת זקוק/ה למוצר
הפריט מיד שנייה
הפריט מיוצר ומשווק באמצעים אתיים ובסחר הוגן
האריזה מינימלית או שאין אריזה כלל
האריזה חסכונית מבחינת הנפח
המוצר/האריזה מתמחזרים
המוצר/האריזה מתכלים
המוצר לא נוסה על בעלי חיים
המוצר אינו רעיל
מוצר מזון אורגני
מוצר מזון טרי (לא מעובד/משומר/קפוא)
תוצרת מקומית
המוצר חסכוני בשימוש באנרגיה או במים
המוצר ניתן לרכישה בסביבת מקום מגורי
הקנייה היא מעסק קטן (לא מתאגיד ענק בעל סניפים רבים)
המוצר עמיד לאורך זמן וניתן לתיקון
"חכות במקום דגים" – מוצר שמעודד הסתמכות עצמית ויצירתיות.
 
כתמיד, במעבר לאורח חיים בר-קיימא כמו לכל אורח חיים אחר (דיאטה, כושר, חזרה בתשובה, גמילה ממשהו, מה שזה לא יהיה), מומלץ להציב יעדים שניתן להגשימם ולהתקדם במתינות, אבל תוך היצמדות למטרה.
 

פסח מתקרב. יש להניח שהמיתון יחליש קצת את קדחת השופינג, אבל עדיין רבים מאתנו יצאו למסעות ציד ולקט בגרסאותיהם המודרניות. אז הנה כמה כיוונים אפשריים:
בסלון מזל החתרני והחינני ואצל עץ בעיר החינניים אף הם אפשר למצוא מוצרי סחר הוגן שכוללים מזון, מוצרי קוסמטיקה והפתעות אחרות במחירים שווים.
רשת "דרך האוכל" ממש לא מתיימרת להיות אקולוגית, אבל בהחלט אפשר לקנות בה מתנות שמעודדות הסתמכות עצמית וצעידה הרחק מהמזון המתועש. כלי בישול מחומרים טבעיים, תבלינים וגאדג'טים למטבח, חומרים מיוחדים וכו' הם אופציה ממש לא רעה לירוק המתחיל.
באוזן השלישית עברו לשקיות מתכלות! זה לא אומר שחייבים לקחת שקית, אבל אם הגעתם לשם בלי תיק ובלי כיסים אז אפשר לקחת שקית שלא מציקה יותר מדי למצפון. הם גם מוכרים תקליטים ודיסקים מיד שנייה ומפרגנים מדי פעם ליוצרים מקומיים, כאלה שלא תשמעו בגלגל"צ.
קפה מסחר הוגן אפשר לקנות אצל אילנ'ס. נכון, זה קפה. נכון, זאת רשת. אבל זה עדיף על הרבה חלופות אחרות. התרגשתי כמעט עד דמעות כשהמוכרת הגישה לי את הקפה הטחון בלוויית המילים "את לא צריכה שקית, נכון?" הייתי מחבקת אותה אם זה לא היה מביך.

ליום הולדתי האחרון קיבלתי לראשונה מזה הרבה זמן מתנות שהן עבודת יד – תצלום מוגדל שהכין ע', קערת קרמיקה שעשתה נ', בקבוק יוגורט עזים מהעדר של י', זר תבלינים וחומרי גלם אחרים שליקטה ג'. זה היה מאוד משמח ודוגמה לכך שלפחות בתוך חוג החברים הקרוב אפשר לשנות את כללי המשחק ולהתחיל להביא זה לזה דברים שיצרנו בעצמנו. גם ספר, עציץ או כלי עבודה (שיכול להיות מברג, סט תפירה, תרווד, דיסק און קי) הם אפשרויות לא רעות בכלל ועדיפות פי כמה על הוואזות עם השוקולדים המפוקפקים.
 
ועוד משהו קטן: אנשי עץ בעיר משיקים קורס פרמקלצ'ר שילמד "איך לגדל מזון בחצר? איך לעשות קניות? איך לעצב ולבנות מערכות יצרניות בבית ובגן? איך לדאוג למים? ולאדמה? איך ליצור אדמה? איך למחזר אשפה? איך למצוא אשפה שווה ולבנות ממנה דברים יפים ומועילים? איך להוריד את חשבון החשמל ולהעלות את כמות האנרגיה האישית שלנו?" נראה שזה מתיישב בול עם חגיגות המיתון.
 

הפוסט הזה מוקדש לעזים באשר הן, סתם כי הן חמודות, כי זו עונת ההמלטות וכי הוציאו להן שם רע לחינם, אז שלא ילכו לעזאזל.
 

מודעות פרסומת
15 תגובות
 1. ג. permalink

  תודה

 2. פוסט מצוין :-)

  ורק בשביל הדיון, מדוע את מכניסה לרשימה "המוצר לא נוסה על בע"ח"?

 3. תודה על פוסט יפה
  כקנייו ספרים לעת מצוא
  כשאני עומד בחנויות ספרים
  אני בדילמה
  משום שבשובי, כאשר אני מתבונן בספריה שלי
  אני חושב על מה שיכול היה להיות יער
  או לפחות חורש קט
  ןלמרות פוטנציאל המיחזוּר
  זה עושה לי משום מה אוושה לא נעימה בלב
  שכן אף ציפור לא נעמדת לצייץ על גבי האתיקה שפינוזה, כל שירי לאה גולדברג,או על גבי על על טבע היקום של טיטוס לוקרציוס קארוס
  (סתם רשימה טנטטיבית)

 4. ג', תודה.

  גור, אתה באמת שואל למה הכנסתי את הסעיף "לא נוסה על בעלי חיים"? נכנסתי לבלוג שלך ונראה לי שאתה מהאחרונים שזקוקים להסבר. בכל מקרה, חיות (ממרבי רגליים ועד הולכים על שתיים) הן חלק מהסביבה ורצוי להתנהג אליהן יפה.

  שועי, אכן בעיה. אבל תמיד אפשר ללכת לספריה או לקנות ספרים בחנות יד שנייה. אם רוכשים ספר חדש אז משאילים אותו לכמה שיותר אנשים. חוצמזה, יש ספרים שהתוכן שלהם מועיל לסביבה יותר מאשר מזיק לה, לא?

 5. קראתי עכשיו את הספר האחרון של תומס פרידמן, שעוסק במה שאנחנו עושים לכוכב האומלל שלנו. קצת מייאש ומרפה-ידיים לקרוא שעיר אחת קטנה בסין (קטנה במושגים של סין זה כמעט בגודל ישראל כמובן), שמעולם לא שמענו את שמה, מייצרת נדמה לי ביום מה שאנחנו עושים בשנה, מבחינת זיהום אוויר, פליטת גזי חממה, ייצור פסולת ועוד ועוד. אבל כן, כל אחד צריך להמשיך לעשות את חלקו.

 6. גיל permalink

  לגבי לקנות מעסק קטן ולא מרשת גדולה – לא תמיד מדובר בעניין ירוק. שהרי אם מדובר במוצר דומה בכל מובניו, הרי שרשת גדולה (ברמת העיקרון) מוציאה פחות אנרגיה על מנת ליצור ולשווק את המוצר הזה מאשר עסק בודד, כל זאת כמובן בזכות היתרון לגודל.

  אני יודע שצריך לעודד עסקים מקומיים וכו', אבל לפעמים זה עשוי להיות לרועץ בהיבטים אחרים. חומר למחשבה.

 7. דנה, יש הרבה דברים מרפי ידיים גם הרבה יותר קרוב מסין. העניין בקיימות הוא, שזה פשוט נעים, גם מבלי להציל את הכדור. נכנסתי לבלוג שלך והתחלתי להתגלגל מהווידיאו מהקונצרט לכבוד דילן והלאה ואמרתי לעצמי, בשביל דברים כאלה, שווה להתאמץ לשמור על הכדור שיחזיק מעמד אפילו רק יום נוסף אחד.

  גיל, אין ויכוח. קשה מאוד להשיג מוצר שהוא 100% ירוק ולפעמים צריך לבחור בין טביעת רגל פחמנית לבין צדק חברתי.

 8. את צודקת, אינני זקוק להסבר. אבל חשבתי שיכול להתפתח דיון מעניין בנושא.

  בפירוש, נושא ניסויים בבע"ח, ובאופן רחב יותר זכויות בע"ח, הינו חבר חריג ברשימה שנתת (שוב, המצוינת), ויש להסביר מדוע הוא בכל זאת, בצדק לדעתי, נכנס לרשימה.

  לרבים אין הדבר טריוויאלי. באופן מיידי, מניעת ניסויים בבע"ח אינם שמירה על איכות הסביבה. זה לא מונע את ההתחממות הגלובלית, זה לא מונע זיהום קרקע או זיהום מים, וטיעון כמו הקטנת הסיכוי למינים פולשים הינו דחוק. עכברי מעבדה מזן אלבינו אינם חלק מהסביבה, וכך גם זבובי דרוזופילה עם עיניים קטנות או פסמונים עם סוכרת. זה שרצוי להתנהג יפה לחיות זהו טיעון מעט חלש בהקשר של הפוסט הנוכחי, וטיעונים חלשים מחלישים את הטיעונים החזקים.

  לכן רציתי לשמוע דעות. רציתי לגרות את הלך המחשבה, במשמעות החיובית ביותר שניתן להעלות על הדעת.

  הנושא אכן צריך להיכלל משום הקשר שבין מוסר ואיכות סביבה. משום שאנו יודעים שבעיות סביבתיות נובעות מניצול החלש. מכאן נובע הקשר לניצול בע"ח. ושוב, אשמח לשמוע דעות שמתייחסות לעניין ברצינות.

 9. אני שמחה לשמוע :)

 10. זנב של דיון באותו כיוון התחיל גיל, כמה תגובות מעליך.
  בהסתכלות הרחבה, "ירוק" לא נמדד רק בפליטת פחמן ובייצור אשפה. הרי יש ברשימה גם סעיפים של סחר הוגן ושיווק אתי והעדפה לעסקים קטנים על פני רשתות גדולות. שם המשחק הוא אחריות כוללת – לא רק לטיב המוצר אלא גם להשפעה שלו ושל תהליכי הייצור שלו על כל הגוררמים שמסביב.
  אני לא מסכימה איתך שהצורך ליחס הוגן כלפי בעלי חיים הוא טיעון חלש. אתה יכול להסביר?

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  אפשר גם להוסיף: מוצר שלא עבר מניפולציה גנטית.

 12. היי שחר
  אני מסכים עם התגובה שלך, ובמיוחד אהבתי את ה"אחריות הכוללת" למעשינו. במיוחד בהקשר שעלה בתגובות קודמות- לעיתים השיקול החברתי יכול להתנגש עם השיקול האקולוגי, למשל.
  השיקול המוסרי כנגד ניסויים בבע"ח קשור לאותה אחריות כוללת, אך לא באופן ישיר לאיכות הסביבה.
  אני מאמין שבסופו של דבר השיקולים האקולוגיים והצדק החברתי (הכולל גם זכויות בע"ח) הינם שני פניו של אותו מטבע. אך נדמה לי שאנשים רבים אינם מקשרים עדיין בין אלו (מה ירוק במפלגת העבודה? מה חברתי במפלגת הירוקים?), ולכן להכניס את נושא זכויות בע"ח לרשימת צרכנות סביבתית דורש הסבר רציני לדעתי.

  לגבי מניפולציה גנטית- לדעתי יש להיזהר עם הקביעה שמוצר שכזה אינו ירוק. למרות הסכנות העלולות לנבוע ממניפולציות אלו, כאשר אתה מייצר צמח שדורש פחות מים לאותה כמות גידולים, או מצריך שימוש בפחות חומרי הדברה, הרי שהתוצר ירוק יותר. כמובן שכאשר הירוק של הטבע משתלב בירוקים מרשרשים, הסיפור משתנה.

 13. עזים הן החיה האהובה עליי. חשבתי לכתוב משהו על עזים הודיות, והנה הזכרת לי את זה. בכל אופן, בשם עיזות ההימלאיה והמישורים, אני מודה לך בשמן על הקדשת הפוסט.

 14. אין עליהן בחינניות. לידידי בעלי העזים יש אפילו צמד שנקרא שאנטי ושאקטי.

 15. אחלה פוסט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: