דילוג לתוכן

לאמץ זה אקולוגי?

24 ביולי 2009

לא, אני לא מדברת על חתולים, לשם שינוי. אני מדברת על ילדים, ולאו דווקא על אלה ששם המשפחה שלהם פיט

 

 

 

צילום: Marc Louwes

 
מדונה ובני הזוג ג'ולי-פיט, כל אחד בנפרד (אבל שניהם ביחד) מצמיחים בביתם קבוצת כדורגל קטנה ומולטי אתנית. גם לפנינה רוזנבלום שלנו יש שני ילדים מאומצים, והפלא ופלא – הם בלונדינים ממש כמו אמא.
סביב הנטייה הסלבריטאית לאמץ ילדים מקצווי עולם רוחשים ויכוחים רבים, בדרך כלל בשאלה האם האימוץ נעשה באמת מטעמים הומאניים, או שמא מהסיבה הפשוטה שיש להם הרבה כסף אבל מעט סבלנות להיכנס להיריון. מה היא טיסה לגאנה לעומת תשעת ירחי לידה?
 
אני רוצה להדגיש כאן שאין מדובר באנשים פשוטים שאינם יכולים להביא ילדים לעולם ועוברים את מסכת התלאות ארוכת השנים של האימוץ.

 

 

צילום: oneVillage Initiative

 
האם הקו שמפריד בין מסירת ילדים יתומים להורים מאמצים עקרים (או לזוג גברים) לבין סחר בבני אדם לא הופך דק מדי? הרי זה לא מקרה שהילדים המאומצים נולדים בדרך כלל במדינות עניות. בעיה של סחר בילדים או עבדות ילדים קיימת בעולם, וחמורה במיוחד באזורים מסוימים של נפאל ובמדינת ביהאר בהודו. זהו כמובן אינו העתיד שצפוי לילדים המאומצים, אבל קיים מצב מפחיד של ילדים וכסף שעוברים ידיים בכיוונים מנוגדים. מה יעצור את סוחרי הנשים לסחור בילדים אם גם זה ישתלם להם?
אני אמנע מלהעלות על הכתב את התסריטים האפשריים במקרה של "שוק אימוץ" מפותח מדי, אבל צריך לזכור שההורים המאמצים בוחרים את הילד שלהם, וכאן כבר טמונה פצצה קטנה.   
 

פחות לידות, יותר אימוץ

עוד נקודה למחשבה, הפעם חיובית: האם בעולם על סף התפוצצות אוכלוסין אימוץ הוא המענה הטוב ביותר? ברוב המקרים הילדים עוברים מאזור שבו הריבוי הטבעי גבוה לארצות שבעות שבהן שיעורי הילודה נמוכים. זוגות או יחידים שרוצים להקים משפחה ומוכנים לוותר על ההמשך הגנטי של עצמם, יכולים לחסוך מהפלנטה את נטלו של בן אנוש נוסף, ולצרף לביתם פעוט שכבר נולד, פשוט במקום אחר.
 
באתר האקולוגי המאוד מומלץ TreeHugger התפתח דיון בעניין הזה. גולשת אחת כתבה:
"בשבילי, להיות אם מאמצת לשניים (ובאופן מגוחך גם עקרה), מעטים הדברים בחיים שנוגעים בי יותר מאשר המסע אל עבר האימוץ. אימוץ ילד מגיע הרבה מעבר לניהול אורח חיים ירוק. הוא נוגע במהות האמיתית של להיות ירוק… להפוך את העולם למקום טוב יותר. מגוחך, כמובן, להשתמש באימוץ ילד כפריט ברשימת החיים הירוקים שלך. האם העולם (ובכן, החלק הידידותי לסביבה בעולם, קטן ככל שיהיה) מוכן להתקדם מעבר לקומפוסט ומכוניות חשמליות ולהגיע אל פתיחת עניינו לסבל האנושי שמסביבנו?"

 

 

צילום: John Flanigan

 

עוד מהדיון המרתק הזה, כאן

 

בחרתי בתמונות של הילדים האפריקאים להזכיר שבעיית הפליטים וילדי מהגרי העבודה עדיין בוערת, וכהכאה על חטא שלא סיקרתי את הצעדה שנערכה למענם בתל אביב בשבת שעברה. אני גאה להיות אחת מרבים שאוהבים אתכם.

5 תגובות
 1. אבי permalink

  אימוץ הוא בוודאי לא אקולוגי, משום שהוא כרוך בטיסות מטוס ששורפות הרבה נפט.
  אגב, למה ללכת כל כך רחוק ולחשוש משוק אימוץ מפותח מדי בעתיד. בישראל לפני מספר שנים גנבו ילדה ברזילאית לאימוץ בישראל, כשהאמא חיפשה אותה ורצתה (ולבסוף הצליחה) להחזיר את ילדתה הגנובה, בישראל ההורים המאמצים נאבקו בשיניים להשאיר את ילדתם. גם התקשורת יצאה בקמפיין לטובת ההורים המאמצים והסבירה כמה יותר טוב יהיה לילדה תחת הוריה המאמצים ולא תחת האמא האמיתית שלה בברזיל.

 2. אני חושב שיש הרבה חסד באימוץ שנעשה מתוך מניע של הטבת חיי הילד, ומתוך מתן בית אוהב וחם הרבה יותר מכפי שהיה זוכה לו נותר אצל ההורים הביולוגיים

  מובן, כי הסכנה שאת מתארת, שחר, של סחר בבני אדם עומד ושריר. בכל מקום בו מתגלות פניו היפות של המין האנושי עולות ופורחות גם הפנים הכעורות ביותר.

  ותודה מקרב לב על עוד רשימה יפה ומעוררת מחשבה

 3. אבי, אם אימוץ חוסך מכדה"א טביעת רגל פחמנית של עוד אדם, הרי שהנזק האקולוגי שבטיסה הופך זניח. בקשר לפרשת הילדה מברזיל – זה באמת מוכיח את הצד הבעייתי של האימוץ.

  שועי, אני חושבת שלכל מי שרוצה בכך "מגיע" לגדל ילדים, הבעיה היא שקשה מאוד ליצור מנגנון שינקה את המערכת הזאת מאינטרסים שמעבר לרצון בהורות.

  שלומי, מה מלאך? אני עדיין בחיים!

 4. dugmanegdit permalink

  את הילדה לט "גנבו לאימוץ בישראל". הילדה נחטפה מאימה (רוסילנדה קונסלוס) על ידי כנופיה שעסקה בהעברת ילדים ברזילאים לאימוץ ע"י בני זוג מערביים תוך זיוף תעודות האימוץ (ההורים המאמצים האמינו שההליך חוקי!).
  אשר לשאלה האם הדבר היה לטובת הילדה – זו שאלה מורכבת מאוד לכתחילה. הפסיקה בעניין דיברה על כך שהדבר אינו רלוונטי לפני שהילד בר אימוץ
  בדיעבד השאלה הפכה למעט (אם כי לא הרבה יותר) פשוטה – לפני מספר שנים הסתבר שהאם נטשה את הילדה לאחר מספר שנים לטובת חיים עם גבר אחר והילדה, שהפכה בינתיים לנערה הדרדרה לזנות וסמים. כך הם החיים בברזיל…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: