דילוג לתוכן

בנה ביתך, הגרסה האתיופית (לכבוד יום העצמאות)

10 בספטמבר 2009

יום העצמאות האתיופי, שמצוין ב-11 בספטמבר היה, כמובן, רק תירוץ להיכנס אל הגודג'ו.

 

 

גודג'ו מוקף בדורה (צילום: kolfekeranyo)

 
גודג'ו (שמוכר גם בשם טוקול) הוא בקתה אתיופית מסורתית שתושבי המדינה חיים בה גם היום. בארץ הוקמו כמה בקתות כאלה. הלכתי לראות את זו שבנה גטה זמני בבית הספר הדמוקרטי בגבעת אולגה. גטה הוא אומן של מלאכות יד אתיופיות. מכיוון שעלה לארץ כשהיה כבר בן 19, הוא הספיק להתנסות מספר פעמים בבניית גודג'ו בכפרו. שם, בניגוד מוחלט לכאן, כולם בנאים. כשזוג צעיר נישא, אנשי הכפר מתגייסים ומקימים ביחד את "דירת השיכון" הקטנה של המשפחה החדשה, בתהליך שנמשך כחודש ותוצאתו היא בית עגול ויפה עם גג חרוטי שקוטרו כ-6 מ'. אתם יודעים איך זה, כשהדלת נפתחת החלל, שמאחוריה מספר הרבה דברים שמעבר לארכיטקטורה, למרות שאדריכלות ירוקה היא הסיבה שהביאה אותי אל הגודג'ו העגול באולגה. סביב הגודג'ו גטה שתל צמחי מאכל שמשמשים במולדתו: טף, דורה, דלועים ופלפלים. היה קצת מפתיע (או בעצם לא מפתיע בכלל) לראות את הדמיון בין חקלאות הגינות האתיופית לבין זו של אנשי הנבאחו מצפון אמריקה. בתוך הגודג'ו, שבנייתו עדיין לא הושלמה, קריר ונעים גם בצהרי היום של תחילת ספטמבר.

 

 

גטה זמני (צילום ש.ש)

 

הגודג'ו באולגה, עדיין בתהליכי בנייה (צילום ש.ש)

 

 

תקרא לי שחור

מי שמעניינים אותו הפרטים הטכניים המדויקים של הקמת הגודג'ו, יוכל לקרוא אותם כאן. בקצרה: בתעלה מעגלית חפורה בעומק של 0.5 מ' תוקעים מוטות עץ שאורכם כ-3 מ'. למוטות האנכיים כופתים בחבלים "קורות רוחב", שהן ענפים דקים וגמישים יותר. אין שימוש במסמרים או בשום אמצעי מתכתי או מכני לאורך כל שלבי הבנייה. נוצרת רשת שמשאירים בה מקום למסגרות החלונות והדלתות. על מארג הענפים מיישמים טיח מאדמה מעורבת בצואת בהמות. אחר כך תוקעים במרכז המעגל קורה מאסיבית בגובה של כ-5 מ', ומחברים בינה לבין הקיר העגול את הענפים שמשמשים כקורות הגג. כדי ליצור מרישים, כופתים בצורה שבלולית ענפים דקים מקודקוד הגג לכיוון השוליים. הקירוי עשוי מאגודות צפופות של עשב יבש שמונח כרעפים. הרצפה עשויה מאדמה כבושה מעורבת בקש של טף.
"אני אף פעם לא אהיה לבן," אומר גטה. זה עיקרון מנחה בחייו. הוא אינו מנסה להשתחרר מאלמנטים מהחיים המסורתיים באתיופיה, כי הוא מאמין שאורח החיים שם בריא יותר. הוא אוכל מעט ומקפיד על תיבול בתבלינים עצבניים, ובאופן קבוע מסתובב עם פלפלים חריפים בכיס (אני עדה). כנראה שזה עובד בשבילו. הבנאדם בן 47, נראה כמו בן 30 בקושי. הוא סבור שהגודג'ו מתאים למגורים בישראל. הוא נוח אקלימית, בריא מכיוון שהוא בנוי מחומרים טבעיים בלבד, זול, מהיר להקמה, עמיד בגשם. חסרונות: הגג נשרף בקלות והמבנה אינו מציע פתרון לנושא צנרת המים והביוב (עם חשמל אין בעיה). גטה חולם לבנות כפר של גודג'ואים ליד נתניה, בינתיים הוא מתאמן באולגה ובקרוב יקים שם בקתה נוספת.
 

 

כפר באתיופיה (צילום:kolfekeranyo)

 

תקרא לי טהור

באתיופיה לא היה צורך בצנרת מים. הכפר שכן ליד הנהר, מה שאפשר ליהודי אתיופיה לשמור על דיני הטהרה שעליהם הקפידו מאוד. למשל, האנשים גידלו כלבים וחתולים, אך בשל טומאתם הם לא הורשו להיכנס אל הבית. גם בענייני נידה החמירו. עבור נשים במחזור ונשים אחרי לידה היה בכפר גודג'ו ששימש כ"אוהל אדום", שאליו היה אסור להתקרב. גטה מספר שאפילו את האוכל זרקו להן מרחוק כדי למנוע מגע. זה נשמע משפיל, אבל הוא מסביר שהימים בגודג'ו הנידה היו החופשה החודשית של הנשים. ההזדמנות היחידה לנוח.
כשהאנשים עלו לארץ, המעבר לדירות השיכון היה להם קשה מאוד. גטה מספר שבמקומות מסוימים העולים בנו גודג'ו לנידה על הגג, שכמובן פורק מיד בשם הביורוקרטיה ובאמתלות של כבוד הנשים.
 
במובנים מסוימים יהודי אתיופיה מזכירים את יהדות אשכנז. לא, לא בצבע ולא בשום יידישקייט. במאה ה-15 הם נושלו מאדמותיהם לאחר שהיו צריכים לבחור בין התנצרות לנישול (אלה שהתנצרו הם מעין אנוסים, ומכאן מתחיל סיפור הפלשמורה העגום). הסיטואציה הביאה אותם להתמחות במלאכות שונות שאופייניות ליהודים באתיופיה: קליעה, אריגה, נפחות וקרמיקה. מן הסתם יש מה ללמוד מהם, אבל אצלנו, לצערי, הצבע קובע והממסד מעדיף מונוכרומטיות על פני רב-תרבותיות.

 

ושיהיה חג שמח (Jon Robson)

 

 

באהבה, לכל האפריקאים בישראל.

14 תגובות
 1. זהר עתי permalink

  איזה יופי

 2. מעניין, מאוד מעניין, שחר, תודה, לא ידעתי כלום על הנושא הזה
  מעניין איך הבקתות הללו נראות באור השמש הצורבת של ישראל, כי הצילומים שהבאת אינם מכאן עד כמה שאני מבין, ובתוך הירוק והעננים הם נראים טוב, נעימים, אותנטיים
  "אני אף פעם לא אהיה לבן," אומר גטה
  טוב שהוא חי את חייו כך ולא כמו מייקל ג'קסון ז"ל שהכי ברח משם, ממה שהוא
  גם נושא האוהל האדום מעניין, ההרחקה, ההתרחקות, גם המנוחה
  תודה שהבאת

 3. זהר, תודה.
  תודה, שרון. בעקבות ההערה שלך הוספתי צילום של הגודג'ו שגטה בנה. לא תמונה מוצלחת במיוחד, אבל בכל זאת

 4. איריס ח. permalink

  תודה!

 5. תודה ושנה טובה

 6. לחיים הפשוטים והירוקים
  תודה רבה

 7. פלונית permalink

  שרון – הערת משהו ואני רוצה להגיב למרות שזו הערת שוליים.
  מייקל ג'קסון לא ברח מ"שם", ממה שהוא
  אחרי שנים שזה מה שחשבתי כי כך פורסם, קראתי קצת על האיש בים המידע שזרם עם מותו, וגיליתי שזה לא היה העניין. היהתה לו מחלת עור שייצרה כתמים וכדי להמנע ממראה של זברה, הוא עבר טיפולים שהרגו את שארית הפיגמנטציה שנותרה, מה שייצר מראה חיוור פורצלן. הוא דווקא התגאה בהיותו שחור, העסיק בעיקר שחורים באלפי התפקידים שהיו לו להציע, ואהב מאוד את אפריקה – שם ראה את שורשיו ההיסטוריים.
  כך שבמובן מסויים הם די דומים
  (-:
  חוץ מזה – מקסים…

 8. גודג'ו, חוץ מהגג, מזכיר מאוד-מאוד סוכה
  במיוחד את ההקפדה היתירה של המקובלים כי דפנות הסוכה יהיו עשויות עץ ולא סדינים קשורים
  כנהוג היום משום שבעבר היו משתדלים לישון ולהתגורר שבעה ימים בסוכה.
  ועוד דבר, בהקשר לחינוך ולקליטתם של ילדים עולים מאתיופיה במערכות החינוך, ראי דבריו של חברי הטוב הרב שרון שלום:
  http://www.ynet.co.il/Ext/Comp/ArticleLayout/CdaArticlePrintPreview/1,2506,L-3768236,00.html

 9. אח, עושה חשק לנסוע אל אתיופיה, שעליה נאלצתי לוותר בביקורי הקודם במזרח אפריקה. איזה נוף מלא שלווה.

 10. על נושא הסוכה באמת דנתי עם גטה ובאמת שנינו חשבנו שזה באמת קרוב לסוכה כשרה, אבל אני ממש לא מבינה בזה.

  קראתי את המאמר של הרב. הוא דיבר מאוד בעדינות על שני נושאים מאוד קשים. האחד הוא פשוט גזענות. השני הוא בדלנות על רקע סוציו-אקונומי-אתני. אלה שני נגעים מפחידים ולא רק בהקשר של האתיופים.

 11. כלומר הייתי מוכנה לנסות לשבוע, אם היו היו פותרים את סוגיית המים…

  בכל מקרה, החכמתי. תודה.

 12. ישראלה permalink

  איתיופיה איזה ארץ יפה זאת העדה שלי אבל נודתי בישראל:)

 13. ישראלה permalink

  סליחה התבלבלתי נולדתי בישראל

 14. ממי permalink

  מישהו יודע איך משיגים את גטה זמני? אני רוצה את הטלפון שלו בבקשה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: