דילוג לתוכן

המחיר: 25,000 הודים

4 בדצמבר 2009

דצמבר ועדיין לא לבשתי מעיל אפילו פעם אחת. לכבוד ועידת האקלים בקופנהאגן, גרינפיס שחררו קמפיין ברוח המשפט הפולני, אנחנו הרי אמרנו לכם.

 

 

יפה לא? באתר הארגון תמצאו גם את סרקוזי, מרקל ועוד כמה מהחבר'ה הטובים כמו שייראו בעוד 20 שנים חמות.

 

עננים רעים

זוהי גם הזדמנות מתאימה להזכיר את אסון בהופל שהתרחש אתמול לפני 25 שנה בדיוק, ובעצם לא נגמר עד היום. בהופל היא בירת מדינת מדיה פרדש, הודו. בחצות ליל האסון, 27 טונות של מתיל איזוציאניד (MIC) דלפו ממפעל חומרי ההדברה של תאגיד קרבייד בעיר. חצי מיליון איש נחשפו לגז הרעיל, הנפגעים העיקריים היו תושבי שכונת הפועלים הסמוכה. למזלם של האחראים לאסון, האנשים האלה הם בסך הכל הודים עניים. 10,000 בני אדם מתו מיד, 15,000 נוספים מתו בשנים הבאות, 100,000 אחרים סובלים ממחלות כרוניות עד היום. תאגיד קרבייד נטש במקום פסולת רעילה שממשיכה לזהם את הקרקע, האוויר ומי התהום, ועקבותיה מתגלים בחלב אמהות גם במילניום הנוכחי. ב-2001 חברת דאו כימיקלים קנתה את קרבייד, אך סירבה לטפל בזיהום בטענה שלא היא גרמה אותו. כמה הודים המשיכו להשתעל.

 

 

מצעד ביום השנה ה-25 לאסון בהופל (צילום: הנרי רולינס לוואניטי פייר)

עשרים שנה בדיוק לאחר האסון, בדצמבר 2004, הפתעה! אדם שמציג את עצמו כג'וד פיניסטרה, דובר חברת דאו, מתראיין לערוץ הלוויין של ה-BBC. הוא מודיע חגיגית שחברת דאו כימיקלים לוקחת על עצמה את האחריות לאסון, ושהיא עומדת להשקיע מיליארדי דולרים בתשלום חבילת פיצויים. הראיון שודר פעמיים לפני שב-BBC גילו שלא היה ולא נברא אדם בשם ג'וד פיניסטרה.
"ג'וד" הוא אנדי ביכלבאום, פעיל בארגון החתרני The Yes Men , שמתמחה בדיוק במה שהוא עשה: התחזות לנציגי תאגידים גדולים בווידויים שגורמים להשפלתם של מבצעי פשעים נגד האנושות המסרבים לקחת אחריות על מעשיהם. מבוכה גדולה ל-BBC וברוך גדול לדאו כימיקלים – בעקבות הודעתו של "פיניסטרה" על תשלום פיצויים, צנחו מניותיה של חברת דאו כימיקלים ב-2 מיליארד דולר תוך 23 דקות.

אז מצד אחד לא משתלם לקחת אחריות, מצד שני לא משתלם להגיע למצב שבו אנדי ביכלבאום והחברים שלו לוקחים אחריות במקומכם.

 

 

רעל פוטוגני (צילום: אן סופי לינס)

 

* לסיום מילה על חומרי הדברה והמלצה לסרט: ממה נולד הצורך בכמויות כאלה של חומרי הדברה? בעיה אחת היא צמחים "מהגרים" שזקוקים להגנה מלאכותית מתמדת על ידי חומרי הדברה ודשנים כימיים על מנת לשרוד בארץ זרה. הבעיה השנייה היא מונוקולטרה, חקלאות מתועשת. אני מצטטת את אחד הדוברים מהסרט המצוין Fresh: כשמצופפים במקום קטן אחד רבים מבני אותו מין – ולא משנה אם אלה אפרוחים, ילדים או שתילים של תירס – אז מתחילים להופיע התחלואים*. Fresh הוא המלצת הצפייה שלי וההוכחה שאפשר גם אחרת.  

 

*את האסוציאציות שלי על צבא ההגנה אני אשמור הפעם לעצמי.

מודעות פרסומת
19 תגובות
 1. איש התרנגולת האיום permalink

  פרט לכך שכדור הארץ מתקרר כבר יותר מעשור.
  בכלל, אני עושה התערבות ביני לבין עצמי מתי לראשונה מישהו ברשימות יזכיר את הנושא הרותח ביותר באינטרנט נכון לעכשיו, הקליימטגייט. בינתיים אני מנצח בהתערבות.

 2. תגידי יש מקומות שחיים ומתנהלים כמו שאת היית רוצה? זאת אומרת ישנם מקומות שחיים אחרת? אני מתכוון אחרת כשהנתון הוא מיליארד איש להאכיל ולא כפר קטן של כמה עשרות או מאות???
  מעניין!!!

 3. כמו תמיד.

  קמפיינים מבריקים. מטרה צודקת שכולם מסכימים איתה. והקטסטרופה נמשכת ומתעצמת.
  מעניין.

 4. איש התרנגולות – כאשתכנע שמתקרר פה, אכתוב על זה. איך אני?

  שלומי – אתה צריך לראות את Fresh. יש חקלאים כאלה, אבל גם הרגלי התזונה והצריכה צריכים להשתנות. הנה הקישור לאתר הסרט. השניות הראשונות לא נעימות, אבל ההמשך אופטימי.
  http://www.freshthemovie.com/

  אסתי, מבריקים, אני מקווה שגם אפקטיביים.

 5. איש התרנגולת האיום permalink

  כל הנתונים והמדידות מצביעים על ירידה בטמפרטורות החל משנת 98. אני מבין שמשום מה זה לא משכנע עבורך, אז אולי פשוט תגידי לי איזה סוג אינפורמציה כן תשכנע אותך ואני בשמחה אפנה אותך למקומות המתאימים.

 6. מאד אוהבת את הפוסטים שלך. חשובים. תודה

 7. דודי permalink

  האם הטמפרטורות בעשור האחרון היו גבוהות או נמוכות מאשר בעשורים שקדמו לו?

 8. ממליצה להכנס גם ללינק שצירף שי ס.

  תודה לגבי ההמלצה על Fresh.

 9. איש התרנגולת האיום permalink

  תלוי ביחס לאיזה עשורים. אבל כל זה לא באמת משנה. מה שחשוב להבין זה שהמודלים שניבאו התחממות גלובאלית ושאר עוויות מלתוזיות כאלו, לא כללו אפשרות להתקררות באמצע הסו קולד קטסטרופה.
  באחד המיילים של קליימטגייט אחד מהחממיסטים (קווין טרנברת') אומר
  The fact is that we can’t account for the lack of warming at the moment and it is a travesty that we can’t.

 10. איש התרנגולת, תן קישור
  שלומית, תודה
  שי ס., תודה על הקישור לגרינפיס, עשית את העבודה במקומי.
  מיכל, תיהני מהסרט!

 11. המידע שנאסף על ידי לוויינים אכן מעורר עניין, אבל לא מספיק משכנע, בעיקר לא כשאנחנו עדים להפשרת קרחונים שממשיכה לעקוף בההתקדמותה את התחזיות.
  במאמר הזה
  http://www.msnbc.msn.com/id/33482750/ns/us_news-environment/page/2/
  ג'ון כריסטי, מדען האקלים שאסף דטה מלוויינים, אומר שהמסקנות לויות בשנה שממנה אתה מתחיל להתייחס לנתונים (וזה מה שמבקרים נוספים אמרו), ושבהסתכלות על שלושת העשורים האחרונים נראית התחממות.
  בכל מקרה, מה שמעניין זה מה שקורה כאן למטה, מגובה העיניים של דוב הקוטב, למשל.

 12. איש התרנגולת האיום permalink

  דובי קוטב: מספרם עלה בהתמדה מאז אמצע המאה ה20 והוא עומד היום על יותר מפי שתיים ממה שהיה אז. בנוסף כבר מזה כמה שנים המספר הזה יציב.

  הפשרת קרחונים: חלק מהקרחונים מפשירים וחלק מתגבשים. זו אינה אנומליה, ככה זה עובד מימים ימימה. בסך הכל אין טרנד ברור לכאן או לכאן
  הנה למשל גרף שמציג את מצב הקרח באנטארקטי.

  שום דבר דרמטי ואפילו מגמת עליה קטנה.

  התחממות: אני לא מתווכח על כך שבסך הכל במהלך המאה העשרים התרחשה מגמת התחממות. הבעיה שלי היא עם המסקנות. העולם פולט יותר ויותר דו תחמוצת הפחמן. החממיסטים טוענים שזו הסיבה לעלייה בטמפרטורות. אם אומרים לי שהבית שלי נשרף, אני לא אצפה לראות אותו פתאום מתקרר ואז שוב נשרף ואז שוב מתקרר. קל וחומר כשהחממיסטים לא ידעו לנבא מראש התרחשות כזו אלא דיברו על קטסטרופה מתמשכת, ולראיה הציטוט (שכבר הובא)
  The fact is that we can’t account for the lack of warming at the moment and it is a travesty that we can’t.
  הדרך היחידה לקבל רושם על אופי ההתחממות במאה העשרים היא ע"י השוואה לעבר, עי פלאו-קלימטולוגיה. ה"עדות" המרעישה ביותר באה ממחקר של מייקל מאן וההוקיסטיק הידוע/ידוע לשמצה שלו. ההדים של ההוקיסטיק היו עצומים, בין השאר הודות לפירוטכניקה של אל גור, אבל המחקר עצמו נמצאת תחת מתקפות חזקות ואפילו חשד לפלילים. אני מציע שתגגלי קצת על קליימטגייט,
  Climategate
  הפרשה הרותחת ביותר באינטרנט נכון לעכשיו שזוכה להתעלמות מופלגת מצד התקשורת הישראלית (ולמרבה הצער-גם מהבלוגספירה הישראלית. לא שזה מפתיע).

  את מוזמנת לעיין כאן (זה חומר טכני, אבל אפשר להבין את רוח הדברים)
  http://www.climateaudit.org/?p=1553#comment-340175
  תגובה 39 שופכת עוד אור על הנושא.

 13. איש התרנגולת- ראשית, נראה לי כי שיעור הצמיחה הכמותי של דובי הכותל (הם חיים במנהרות מתחת לכותל וניזונים מן הפתקים) גדול מזה של דובי הקוטב
  שחר- כשיומסו הקרחונים יוכלו לשכן את כולנו על הטיטניק, שתהיה אז בבחינת מהדורה קיצית של תיבת נח.
  (-:

 14. שועי, אין לי ספק שאתה צודק בקשר לדובי הכותל.

  אה"ה, כדי להתייחס ברצינות לטיעונים שלך אני צריכה לחשוב ולקרוא הרבה, ולא רק את הלינקים שהבאת, לכן אין לי תשובה בשליפה. יש מצב לפוסט בהמשך, אבל אני לא מתחייבת.
  בכל מקרה, התחממות או התקררות, העולם שאנו חיים בו הולך ומזדהם. גזי החממה הם רק פקטור אחד מתוך מכלול שעושה את החיים כאן פחות בריאים. אז נניח שהעולם מתקרר, אני הרי לא אלך לקנות עכשיו ג'יפ האמר, לאכול במק'דונלדס, לקנות אקונומיקה בסופר ולשים אותה בתוך שלוש שקיות ניילון.

 15. איש התרנגולת האיום permalink

  מובן שיש מקום לנהוג "ירוק" בתחומים אחרים.
  הבעיה היא ההתמקדות בגז שאינו מזהם (דו תחמוצת הפחמן) במקום שימת דגש על בעיות מוכחות ו"פרגמטיות" יותר. ב"פרגמטיות" אני מתכוון שניתן לעשות משהו בנוגע אליהן (בניגוד לדתפ"ח, שלצורך הפחתתו עלינו להתאבד באיטיות). שקיות ניילון, גזים מזהמים וכיוצא באלה הם אכן הבעיות שמן הראוי שנטפל בהן, והנהיה של גרינפיס במצערת מלאה דווקא אחר ענייני התחממות גלובאלית היא מעציבה (ואפילו טראגית, שכן שגעון הביודיזל עלה למערב כסף ואיכות חיים, אבל למדינות עניות הוא עלה בחיים ממש).

 16. עומר permalink

  זו העולה שהאמריקאים הודו באמצעותה לאלוהים בחג ההודיה האחרון

 17. אבל האנדי ביכלבאום הזה חוצפן לא קטן. אם מניה של חברה מתרסקת בכזו מהירות ובכזה היקף, יש סיכוי סביר שגם מצב העובדים שלה לא יהיה להיט תוך זמן קצר. ולגזול פרנסה של כל כך הרבה אנשים – עם זה לא מגיעים לגן עדן. עם כל הכבוד להודים שסבלו ושסובלים, ויש כבוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: