דילוג לתוכן

המבורגר במאפרה

12 בדצמבר 2009

אחרי שהתברר שסיגריות פוגעות בבריאות, הוטלו מגבלות חמורות על השיווק שלהן. לאור מגיפת הסוכרת והשמנת היתר, עולה השאלה, למה לא עושים את אותו הדבר עם ג'אנק פוד?

במק'דונלדס חנוכה כל השנה. מטגנים שם את האמ-אמא של האוכל ומפזרים עליו סוכר גם כשלא מדליקים נרות. אבל, סרטים כמו Supersize Me לא מפריעים לרשת להציג את עצמה כמשהו שהרבה יותר דומה לבוטיק מזון אורגני מאשר לפס ייצור של אוכל רע, שמנוני, מסוכרר ונטול נשמה. אם תכנסו לאתר שלהם ותסתירו עם כף היד את הלוגו הצהוב, יש סיכוי טוב שתאמינו שיש לכם עסק עם רשת מוצרי בריאות שמוכרת בעיקר חסה.

 

 
באמצע חודש נובמבר צוין בעולם יום הסוכרת הבינלאומי. במסגרת ההתפרנסות שלי, יצא לי לקרוא מינון יתר של מאמרים בתחום ולהתחלחל מהנתונים, הנה כמה מהם:
בכל שנה מתים כ-4 מיליון חולים מסוכרת וסיבוכיה. קצב זה צפוי לעלות ב-25% נוספים
יותר מ-240 מיליון אנשים חולים בסוכרת ברחבי העולם
בכל שנה נוספים 7 מיליון חולי סוכרת חדשים למעגל
בישראל כמיליון חולים: 1 מתוך 7 ישראלים סובל מסוכרת או ממצבי פרה-סוכרת
מבוצעות יותר ממיליון קטיעות רגליים בשנה בשל הסוכרת
סוכרת היא הגורם המוביל בעולם לעיוורון, לאי ספיקת כליות ולדיאליזה
חולי סוכרת בעלי סיכוי של פי 4-2 ללקות במחלות לב וכלי דם.
הסיבה לכך היא כמובן, צריכה עודפת של קלוריות.
גם אם ניקח בחשבון שליצרני תרופות ולגורמים אחרים בתעשיית הבריאות יש אינטרס לנפח את הנתונים, אין ויכוח על זה שסוכרת מסוג 2 הפכה למחלה שכיחה, אך מחלה שאפשר להימנע ממנה כמו גם מסיבוכים אחרים שקשורים לתזונה לקויה.
 
במסיבת עיתונאים שנערכה לרגל יום הסוכרת אמר פרופ' מוטי רביד, יו"ר האגודה הישראלית לסוכרת ומנהל ביה"ח מעיניי הישועה: "שפע המאכלים, הגירוי המתמיד הנוצר על ידי הפרסומת הישירה והעקיפה, צורות הבילוי המתרחשות יותר ויותר סביב אוכל, הזיהוי של אוכל טוב עם איכות חיים, והרפלקס המותנה הנוצר בגיל הרך של ממתק או מאכל טעים כפרס או כביטוי לאהבת אם – כל אלה מקבעים בנו את האוכל לא רק כצורך אלא, בעיקר, כביטוי להצלחה או להנאה. מגמה זו מביאה לכך שכיום למעלה ממחצית האוכלוסייה בארץ סובלת מעודף משקל וקרוב לשליש הם שמנים ממש."
 
הקשר ברור, אבל פרסומות לג'אנק פוד שמופנות במיוחד לילדים חוקיות בישראל ובכל העולם. גם טריקים גרועים בהרבה מפרסומת גלויה, כמו ארוחות ילדים, גני שעשועים, הפעלות וימי הולדת בתוך הג'אנקיות הם דבר מקובל לגמרי.
 
למה כל כך מובן מאליו שזה חוקי?

 

 

דין ארוחה בג'אנקיה כדין קופסת סיגריות 
בעשורים האחרונים נחקקו חוקים שמגבילים משמעותית את הפרסומות לסיגריות (חוקי הגבלת עישון במקומות ציבוריים הם לא העניין כאן). אין פרסומות לסיגריות בטלוויזיה, מודעות פרסום מחויבות להקצות חלק משטחן לפירוט עובדות על נזקי העישון. ביוני השנה הונחה על שולחן הסנאט הצעת חוק שמגבילה אפילו יותר את יכולתן של חברות הסיגריות לפרסם את המוצרים שלהם. כל זה אומר שאפילו במדינות הקפיטליסטיות ביותר בעולם נחקקו וממשיכים להיחקק חוקים שמגבילים מאוד את אמצעי השיווק של חברות מסחריות שמייצרות מוצר כשר מבחינה חוקית, אבל מה זה מסריח.
 
נעשתה כברת דרך מאוד משמעותית עם מוצרי הטבק, שבתחילת המאה הקודמת לא רק שהיה מותר לעשן אותם בכל מקום (אני זוכרת את הסיגריות של המטפלות בגן ליד שולחן ארוחת הבוקר), הם גם פורסמו כמוצרי בריאות ויופי.
 
למה זה לא קורה עם ג'אנק פוד? איך זה שליצרן שמציע מוצרים שכוללים שומנים רוויים, סוכר וצבעי מאכל מותר לשווק ישירות לילדים? למה חברות כמו מק'דונלדס לא מחויבות להשאיר סטריפ בתחתית הפרסומת שלהם שעליו יתנוססו משפטים כמו: "גלידה פיצוץ MnM מלאה צבעי מאכל, מכילה 364 קלוריות והיא עוד צעד בדרך להשמנת היתר שלך, חמודי!"

 

 
מצד שני, אולי אני באמת קצת נאיבית. מק'דונלדס ישראל מקבלת מוצרים מספקיות כמו תנובה ושטראוס. החברות האלה וגם אחרות לא יתנו לחוק כזה לעבור, לא רק בגלל הרשת שמטגנת עיגולי פרה רוויי אנטיביוטיקה, אלא גם בגלל המוצרים העצמאיים שלהן.
מאידך, אולי אני לא נאיבית לגמרי, כי מגיפת הסוכרת פוגעת בסופו של דבר גם בכיס של משלמי המסים. לדברי פרופ' רביד "מתוך מאות מחלות קיימות רק מחלה אחת ש'אוכלת' למעלה מרבע ההוצאה הלאומית לבריאות בכל המדינות המפותחות."
 
גם אם זוטות כמו ניצול עובדים, צער בעלי חיים, יצירת עמידות לאנטיביוטיקה, זיהום קרקע ואוויר לא מעניינות את מחוקקי החוקים, יש להניח שאפילו הם לא היו רוצים לגדל דור של ילדים שתוחלת החיים שלו צפויה, לראשונה בהיסטוריה, להיות קצרה מזו של הדור הקודם.
 
 
 
 

11 תגובות
 1. שחר יקרה, מאוד חשוב מה שכתבת כאן. אל תהיי תבוסתנית… מכיוון שאת עשית את האנלוגיה לסיגריות, אז תישארי בדיוק שם. אם היית אומרת לפני משהו כמו 20 שנים שאסור יהיה לעשן במקומות ציבוריים ושעל חפיסות סיגריות יופיעו הטקסטים המבהילים האלה היו צוחקים עליך, אפילו אני… אבל הנה, תראי!!!
  אז יש מקום לקוות ויש סיבה להאמין, שהעולם יסתכל אחרת על תזונה, עובדה, הוא כבר.

 2. את צודקת כמובן אבל מצד שני, איפה הגבול?…יש כאלה והם לא מעטים הטוענים ש…חלב הוא רעל לגוף האדם ואסור, ממש אסור, לצרוך מוצרי חלב ויש אחרים הטוענים נגד בשר כמובן ..ואם נתחיל הרי לא נסיים.

  איךשהו אני חושבת שבחינןך/שטיפת מוח מסיבית אפשר להביא את השינוי דרך הילדים ואז שיזלוג למבוגרים ע'ע סיגריות – ע'ע פרחי בר וכו'…

 3. מיכל, אני מקווה שאת צודקת, אבל זה קצת יותר סבוך בגלל מה שחלי אמרה.

  חלי, זה נכון. מצד שני יש הגדרות ברורות שכן אפשר להחיל, כמו למשל שומן טראנס, צבעי מאכל, קלוריות, כולסטרול וסוכר שיוגדרו כמסוכנים ברגע שהם עוברים סף מסוים במנה.
  נראה לי קשה לחנך ילד שג'אנק פוד זה רע כשהכוכבים שהוא אוהב מוכרים לו את זה.

 4. הילדה שלי לא נוגעת באוכל כחול גם אם יתהפך העולם כי מגיל קטנטן בחרנו בצבע מאכל הכחול כראשון מבין כולם שמסוכן, מנה חמה זה אוכל שאוכלים כשממש אבל ממש אין ברירה, אולי פעם בכמה חודשים, ומקדונלד ושות' לעיתים רחוקות ממש גם.
  קולה ומיצים במסיבות וגם אז רק אם ממש מתחשק, ומי שלא רגיל לא ממש מתחשק לו. פיצה זה אחלה, נקניקיות ממש לא…..ומי שלא רואה הרבה טלוויזיה….

  ביצור, זו משימה קשה במיוחד ןארוכת טווח. הלוואי ונצליח :)

 5. פרסומות או לא פרסומות, מי שאחראי לתזונה של הילדים הוא לא רונלד מקדונלד, אלא ההורים שלהם. והם אלה שצריכים להחליט כמה פעמים בשבוע, אם בכלל, יתירו לילדיהם לאכול ברשתות המזון המהיר, כולל מקדונלדס.
  מתחיל להימאס לי כבר מההיתממות הזו. הרי פרסומות לילדים משודרות כל הזמן, והן אינן מוגבלות למזון, אלא כוללות גם כל מיני משחקים משוכללים ויקרים להחריד. אבל מי שאחראי על הוצאת הכספים במשפחה הוא שיקבע מה יקנו לילדים, וכנ"ל גם לגבי אוכל.
  אגב, בעיניי הרבה יותר מסוכנות הפרסומות לכל פסטיבלי החנוכה הממוסחרים להחריד, שערכם החינוכי מוטל בספק גדול.

 6. חלי, בהצלחה. לא כל הילדים מקבלים את ההגנה שמקבלת בתך.

  זרש, מי אמר שההורים משוחררים מאחריות? ולמה זאת היתממות יותר מאשר קבלה של ההגבלות על פרסומות לסיגריות?

 7. כמעט ואינם נכנסים למקדונלדס ושות' (פעם בכמה חודשים), אבל פעם בשבוע לארוחת צהריים אני מטגן להם צ'יפס, שאני חותך מתפוחי אדמה (בשמן קנולה/חמניות) ולחמניות טריות עם קטשופ ונקניקיות טבעול.
  הם מכנים זאת ארוחת גורמה.
  וזה בדרך כלל מספיק להם בזירת הג'אנק לכל השבוע
  (-:

 8. קורא permalink

  אחוז המעשנים, גם בלי פרסומות, נשאר בדיוק אותו דבר, ואף עלה.

  כך שמהפכת איסור העישון לא בדיוק הצליחה.

 9. שועי, אתה יודע שטבעול זה ג'אנק פוד מזוקק. אבל פעם בשבוע זה לגמרי בסדר, בעיקר כשזה בבית.

  קורא, מאיפה הנתונים? ואגב, לא מדובר על איסור העישון, אלא על איסור הפרסום.

 10. גידי permalink

  שחר יקרה,
  כדי שמלחמה תצליח, היא צריכה להיות ממוקדת. לצאת נגד מקדונלדס זה קל, אבל מקדונלדס לא מאכילים את ילדי ישראל שומן טראנס יותר מעלית או אוסם.
  חוק נגד שומן טראנס במזון ילדים (קודם כל) יצא קודם כל כנגד כל יצרני הפיצות, בורקס, בייגלה וכן הלאה שכולם מזון ילדים מוכר ואהוב מאוד. וכך זה עוקף את מקדונלדס ונלחם ישירות באותם אלא שמייצרים עבור מקדונלדס את האוכל (שטראוס, עלית, אוסם וכו').

  אין שום רע במזון מהיר אגב, וצריך להבהיר את זה היטב כדי לא לבלבל אף אחד. כמו שועי שמכין לילדיו טבעול מטוגן בשמן חמניות וחושב שזה מזון טוב (והוא רע) רק בגלל שזה סויה או שזה בבית.

  רוצה לומר – צאי מהפופוליזם ותהיי מדויקת.

  ורק לסיום – סופרסייזמי, סרט מטופש שאינו מוכיח דבר ואינו תורם דבר לשום מאבק. יטיבו לעשות הנאבקים למען בריאותינו, אם יביאו עובדות ולא ג'אנק מדיה.

  הכל כתבתי אגב, מתוך רצון כן לעזור למאבק כמו זה שהתכוונת לנהל.

 11. מק'דונלדס הוא באמת מטרה קלה, אבל הוא משמש כאן רק כדוגמה. לא פירטתי על יוגורטים ממותקים, חטיפים מלוחים, ממתקים עם צבעי מאכל וכו' וכו'. אולי זאת הייתה טעות, אבל לא רציתי להסתבך עם נתונים תזונתיים אלא רק להעביר רעיון.
  באופן אישי מעדני חלב ואיך שהם משווקים מגעילים אותי אפילו יותר מהמבורגר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: