דילוג לתוכן

פילינג עמוק לקוסמטיקה

10 בפברואר 2010

פוסט קצת טרחני שאמור להיכנס לכם מתחת לעור

אנשים שמוטרדים ממצב הסביבה, שכוללת בתוכה גם את מערכת העיכול שלהם, קוראים בקפידה תוויות של מוצרי מזון ונמנעים, עד כמה שאפשר, מדברים שיש בהם צבעי מאכל, חומרים משמרים, חומרים מתחלבים, מייצבים וכל היתר. יותר מזה, אנשים כאלה ירכשו כמה שפחות מוצרים עם תוויות, כלומר יעדיפו לקנות מוצרים בסיסיים שמכילים רק את עצמם: אורז שעשוי מאורז, דבש שעשוי מדבש ופלפל שחור שעשוי מפלפל שחור.
 
אבל מה לגבי מוצרים קוסמטיים, שאמנם אנחנו לא אוכלים, אבל כן מספיגים לתוך העור ובמקרים רבים גם מאפשרים למה שיש בהם להגיע אל מחזור הדם? פתאום הנושא הזה, שאיכשהו היה רדום כיבלת בשולי התודעה, התחיל להטריד אותי.
אני מעיינת בתווית של קרם לחות לשיער. אם זה היה אוכל, לא הייתי מתקרבת אליו – יש ברשימת הרכיבים שלו הרבה מאוד דברים עם שמות ארוכים מדי ובלתי מזוהים מדי ועם צליל שמרמז על הקשר שלהם לנפט.

אני מקווה ומאמינה שזה לא אמיתי (צילום: Ludovic Bertron)

 
הנה, סדר הופעת הרכיבים תואם את שיעורם במוצר, מהגדול לקטן: מים מטוהרים, גליצרין, אלכוהול צטריל וצטרט 33 (שני סוגים של אלכוהול), פוליקווטרניום 7 (תרכובת מכילת אמוניה שעוזרת להחליק את השיער), איזופרופיל מיריסטט (תרכובת אורגנית של איזופרופנול וחומצה מיריסטית שמסייע לספיגה טובה של התכשיר בעור), אלכוהול צטיל, שמן מינרלי (נפט!), וזלין, שמן סיליקון ולאורת 4 (חומר מתחלב) ולאורת 23 (חומר פעיל שטח ממיס ומנקה), בושם, פנוקסיאתנול (תערובת אורגנית אנטי בקטריאלית) ומתיל פארבן (חומר משמר) ואתיל פארבן (חומר משמר שבמוצרי מזון מסומן ב-E) ובוטיל פארבן (חומר אנטי פטרייתי) ופרופיל פארבן (חומר משמר שמשתמשים בן גם בתעשיית המזון) ואיזובוטיל פארבן (עוד חומר משמר), פרו ויטמין B5, חומצות אמינו של משי, שעוות דבורים, שעווה מיקרו קריסטלית, הידנטואין DMDM (תערובת אורגנית אנטי בקטריאלית), תמצית אשכולית, תמצית תפוז, תמצית הדרים, צטרימוניום כלוריד (חומר אנטיספטי), פוליקווטרניום 10 (ר' פוליקווטרניום 7).
שימו לב, שכאופייני לכל מוצרי הקוסמטיקה שמתהדרים בכך שהם מועשרים בתמציות צמחים, גם כאן אותן תמציות נמצאות בסוף הרשימה, רחוק רחוק אחרי כל החומרים המפחידים.
 
בנוסף לארסנל הלא סימפטי הזה, תכשירים שנועדו לעשות פילינג עדין מכילים "מיקרו חלקיקים". חברות הקוסמטיקה תמיד אהבו להשתמש בשמות מרשימים שאי אפשר להבין מה הם אומרים באמת. מיקרו חלקיקים הם כדוריות פלסטיק זעירות שמצטרפות לשקיות הניילון, בקבוקי הפלסטיק והמציתים בדרך אל הים ואל קיבתו של הקורמורן חסר המזל התורן.
 

הכי יפה לך טבעי (צילום: aussiegall)

אז מה עושים?
עוברים לקוסמטיקה טבעית. זה לא בהכרח יקר יותר, כי יש מוצרי קוסמטיקה שעולים מאות שקלים לאריזה זעירה. עם זאת, סבון טבעי כמעט תמיד יעלה יותר מסבון קונבנציונלי. הפתרון הפשוט הוא להשתמש בתבונה. אפשרות נוספת היא עשה זאת בעצמך – הרשת מלאה במתכונים ביתיים למסכות, תערובות לניקוי ותערובות לפילינג שעשויות בעיקר מפירות וירקות. אם לא יעזור, הנזק היחידי יהיה קצת בננה מרוחה על הלחי. לא נורא.

על המדף שלי: שמן גוף צמחי במקום קרם גוף, סבון מוצק מזוטא לבנה וסרום רימונים – את שלושתם רוקחת חברתי העשבונאית אורית סגל במחירים סבירים לגמרי. מחלקת האיפור המגוחכת שלי כוללת מסקרה טבעונית אורגנית שנרכשה בספורה בניו יורק (בטח אפשר לקנות דרך האינטרנט) ופודרה סטנדרטית של לנקום, שנאלצתי לקנות אחרי שמוצר קוסמטי אלים עשה לי כתמים ליד הפה (הם נעלמו והפודרה מעלה אבק). במחלקת השיניים משחה טבעונית של Tom's, גם היא מניו יורק, ומשחה חצי-בסדר של פרדונטקס. קרם פנים חצי-בסדר של החברה ההודית הימלאיה, הפופולרית במיוחד בקרב המתגעגעים להודו. לבית השחי: שני דאודורנטים נטולי אלכוהול ואלומיניום, שלא מונעים הזעה אלא רק את הריח שלה. אין שום בעיה להשיג כאלה, גם ברשתות הפארם. נקודת התורפה היא מוצרים לשיער, שמפו, מרכך וקרם לחות, שכל סבוך-תלתלים יודע שאי אפשר בלעדיהם. קשה מאוד למצוא מוצרים ידידותיים כאלה, ואלה שכן יקרים להחריד. במוצרי הביניים לשיער שמשחקים אותה טבעיים יהיה יחס משופר מעט יותר בין הרעלים לחומרים הטבעיים.
כל המוצרים (חוץ מפרדונטקס שאני לא בטוחה לגביהם) לא נוסו על בעלי חיים, וזה חשוב. יתרון נוסף של המוצרים שעשבונאים וקוסמטיקאיות שמתמחות בכך מכינים בבית הוא שאפשר לדרוש ולקבל אותם במיכלי זכוכית ולא פלסטיק, או במיכלים ממוחזרים.

משהו בחינם: לעסות את הפנים. גברים עושים את זה לעצמם בגילוח, נשים צריכות להזכיר לעצמן לבצע את פעולת האצבעות הפשוטה והמועילה הזאת.

(צילום: Barron Fujimoto)

 
פתרון ביניים
גם אם ממשיכים לקנות מוצרים רגילים, יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי לצמצם נזק לסביבה האישית והחיצונית:
1. לקרוא את התווית קריאה ביקורתית (כי למה רק בחוג לספרות?)
2. להעדיף מוצר עם אריזה חסכונית ולא כזה שעטוף ביותר מדי שכבות
3. להעדיף מיכלי זכוכית על פלסטיק ונייר על פני ניילון. אם הבקבוק מפלסטיק, חפשו את סמל המחזור שמוטבע בתחתית (שלושה חצים מסודרים במשולש)
4. לוודא שהמוצר לא נוסה על בעלי חיים
5. להימנע ממוצרים צבעוניים – אין שום סיבה ששמפו יהיה כחול.

16 תגובות
 1. עוד פתרון שמבחינתי עובד יותר טוע על העור ועל הסביבה – להשתמש פחות. עם חופפים את השיער פעם בשבוע-שבועיים במקום כל יות השמנים הטבעיים של הגוף מורידים לחלוטין את הצורך להשתמש במרכך שיער ֿאו מסיכות למיניהן. אם מפסיקים להשתמש בסבון במקלחת, נעלם כמעט לחלוטין הצורך להשתמש בדורדורנט – כן, מזיעים, אבל הזיעה, אחרי תקופת הסתגלות של כמה שבועות מאבדת את הריח והופכת להיות פשוט בריח גוף, שימוש בחוט דנטלי וציחצוח ארוך עם מעט מאוד משחה, מבטלים את הצורך בשטיפות פה למיניהן.

  בנוסף, לפחות מניסיוני, מקלחת כל שלושה או ארבעה ימים, יעילה יותר למניעת ריחות גוף ממקלחת יומית או דו יומית (וגם חסכנו מים על הדרך).

  מעבר לשינוי הרגלים, נזק לעצמינו ולסביבה, מבחינתי יש פה פן נוסף וחשוב עוד יותר של קבלת הגוף כמו שהוא ואורח חיים קצת פחות סטרילי וקצת יותר נעים באופן כללי.

 2. אני כנראה איש פתרונות הביניים
  במיוחד מחפש שלא בוצעו ניסוייפ על בעלי חייפ
  והשמפו הכחול מסביר כנראה מה קרה לזקנו המפורסם של כחול הזקן או איך קיבלו הדרדסים את צבע עורם.

 3. אנשים נחמדים, שאינם ישנים בלילה, ובמקום זה מדברים דברי טעם, על ענייני ריח…
  תבורכו.
  השמפו סירפדים שלי מצויין וגם הקרם רימונים,
  בעניין הדיאודורנט אני עדיין לומדת את השטח,
  מקווה להשתפר…
  תודה שחר

 4. בעקבות כמעט כל פוסט שלך אני נאלצת לשנות את אורח החיים שלי עוד קצת (:
  ועכשיו ברצינות: תודה. עד עכשיו הקפדתי לא להשתמש במוצרים שנוסו על בעלי חיים, אבל לא מעבר לזה, ולא הייתי מודעת לנזק שבחלק מהמרכיבים שפירטת.
  באמת אין שום סיבה ששמפו יהיה כחול.

 5. עוד פוסט חשוב שלך
  כמה חבל שהדברים היותר טבעיים והפחות מזיקים עולים יותר
  אני גם כך סולד מכל הקוסמטיקה הזו, ומהריחות של זה
  וחשבתי שתכתבי פוסט על החציל בהודו ועל ההפגנות נגד ההתערבות המלאכותית ובעד ירקות אמיתיים טבעיים…

 6. איה, מה שכתבת מעניין וגם די אמיץ. חלק מהדברים אני מיישמת, חלק עדיין נראים לי רחוקים מדי, מה שבטוח זה שהוספת את אלמנט החיסכון במים.

  שועי, איך שכחת את שיבה ומדיסין בודהא? אם אני לא טועה אצלם העור הכחול הוא תוצאה של רעל.

  מיכל, תודה, וזה גם מתאים לפוסט האחרון בבלוג שלך.

  תמי, ממילא אורח החיים משתנה כל הזמן, לפחות ככה אפשר לבחור כיוון.

  שרון, תודה. קורים כל כך הרבה דברים חשובים ומעניינים, שאי אפשר לכתוב על כולם. מזל שהרשת מלאה בבלוגים ירוקים מעולים. אני ממליצה על treehugger ו-inhabitat.

 7. אחת מהצפון permalink

  להשתמש כמפיג ריח זיעה.
  לשמור בצנצנת בחדר רחצה ובסיום המקלחת, לקחת קמצוץ על האצבע ולפדר את בית השחי.
  יתרונות:
  זול, טבעי, חסר ריח ואינו סותם נקבוביות.
  הסתייגות אחת- מי שמגלחת את בית השחי, כדאי שתבדוק בזהירות שלא יוצר לה גירויים ואדמומית.

  בקשר לסיבון, צודקת איה. ואם חייבים כל יום- כדאי רק בבית שחי ובחלקים האינטימים. תראו איזה כיף כשהשומן הטבעי של העור יחזור אליו.

 8. מרים permalink

  אימפריית הקוסמטיקה הקונוונציונאלית מבוססת על מכירת חומרים נפסדים ומזיקים באריזה יפה, ושיווקם באמצעות תעשיית זהר מבוססת פרזנטוריות ופוטושופ.

  אכן, תוצרי נפט ("שמנים מינרליים") הם מן החומרים הנפוצים במיוחד במוצרי ה"טיפוח" השונים.

  הפתרונות שצוינו כאן נהדרים. אני משתמשת בשמן זרעי ענבים לפנים, במקום קרם לחות, והתוצאות נפלאות. (שוטפים את הפנים במים, וכשהם רטובים מפזרים עליהם כמה טיפות שמן. גם על הצוואר). אם רוצים אפשר ללכת לקוסמטיקאית שמטפלת באמצעות שמנים אתריים, והיא תערבב בשמן הבסיס שמנים שפועלים בכל מיני אופנים ספציפיים. זה עולה כמה עשרות שקלים. בניגוד למה שחושבים לעתים, מריחת שמן אינה גורמת לפצעונים. להיפך.

  אחד השקרים היותר מגוחכים שמפיצה התעשייה: קרם מבוסס לחות יכול להוסיף לחות לעור הפנים. למרבה השמחה, הדבר בלתי אפשרי. מים לא יכולים לחדור לגופנו דרך העור. לו היה הדבר אפשרי – כל שהייה שלנו במקלחת או בבריכת השחייה הייתה גורמת להתנפתחותנו ולמותנו בייסורים.
  יש שמנים אתריים שיכולים לחדור את העור, ויש מי שיודעים להשתמש בהם בתבונה.

  הנקודה האחרונה החשובה היא המחיר: שמן איכותי, משובח ויעיל עולה כמה עשרות שקלים, אולי מעט יותר אם הוא מכיל שמנים שקשה יותר להפיק (ורד, יסמין). קרמי פנים למיניהם, קרמי "מגה" ושמגה, יכולים להגיע לאלפי שקלים.

 9. שמפו ומוצרי מקלחת בבקבוקי זכוכית? אני נוטה להפיל את הבקבוק מדי פעם, ולא נראה לי בטיחותי להחזיק בקבוק זכוכית במקלחת. יש פתרונות אחרים, למשל זה של חברת לאש, שמייצרת שמפו מוצק (וקרם גוף מוצק ועוד מוצרים נהדרים) שנראה כמו סבון, אבל עובד מצוין (גם על עור רגיש כשלי) ומספיק לזמן רב ( http://tinyurl.com/ycuoo7n ). המוצרים שלהם לא טבעוניים לחלוטין, אבל הם ידידותיים לסביבה ובאופן כללי מהחצי הבסדר:

 10. אחת, בהחלט בהחלט. מקווה שרבים יקראו את התגובה שלך.

  מרים, תודה על התגובה והטיפים. מסכימה עם מה שכתבת על חברות הקוסמטיקה.

  זו ש, תגובה מעניינת. לא חשבתי על העניין של הבקבוקים הנשברים. כל אחד מוצא לעצמו את הפתרון שמכסה מקסימום מהדרישות שלו ועם מינימום התפשרויות.

 11. שושי permalink

  לפני כמה שנים קראתי שרכיבים של צבעי שיער נמצאו בדם בריכוזים לא זניחים. ושהרעיל ביותר הוא הפיגמנט השחור.
  אז מה בכל זאת?

 12. גם אני שמעתי שריכיבים של צבעי שיער מגיעים לדם ולכן לנשים בהיריון לא מומלץ לצבוע. אני לא יודעת לגבי הריכוזים והפיגמנט השחור. הדבר היחידי שאני יכולה לחשוב עליו זה לעשות חינה במקום צבע רגיל (או לא לצבוע)

 13. מוישה רינפושה permalink

  לוסאר שמח! מאחל שנת טיגריס ברזל (בשפת הדזונגקה זה נשמע יותר טוב) מאושרת!

 14. אני לא יודעת מי אתה, אבל יודעת מי אתה יכול להיות.
  תודה על התזכורת, באמת צריכה לשלוח איחולי שנה טובה לתשי גיילצנג צ'ודיי. מתי זה יוצא?

 15. לקנות תכשירי אמבטיה בבקבוק זכוכית? את יודעת מה יהיה? כל יומיים יעשו לי תפרים

  לעומת זאת – פלסטיק עם סמל מחזור אני לגמרי בעד

  וכמובן כמובן רק מוצרים שלא נוסו על בעלי חיים

 16. פוסט נהדר שקולע בול לנושא הפילינג. חברות קוסמטיקה משתמשות בשמות כל כך מפוצצים לפעמים ולא מבינים מה בדיוק התכשירים מכילים בתוכם. בכל אופן אני ממליצה להשתמש תמיד במוצרים ישראליים וטבעיים עד כמה שאפשר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: