Skip to content

אמץ חבר

31 בינואר 2012

אנחנו יודעים כמה שכלבים הם מקסימים, כמה בריא לילדים לגדל אותם ואיזה כיף לחזור הביתה ולקבל כשכוש אוהב בזנב. אנחנו יודעים כמה שחתולים הם ממיסים ומצחיקים ואיזה כיף זה שחתול מגרגר מתכרבל עלינו. למרות כל זאת הכלביות מלאות ביצורים מקסימים שננטשו. אולי הבעיה היא התאמה לא נכונה בין ההולכים על ארבע לממהרים על שתיים?

בתקווה שהתאמה טובה בין האדם לחיה שאתו תביא לקשר ארוך טווח, עד שהמוות יפריד ביניהם, ביקשתי מדנה וקסלר-ספקטור (אין קשר לדנה מ"מחוברות"), מתנדבת בכלבייה העירונית תל אביב, לספר איזה כלב מתאים לאיזה טיפוס אנושי. רוב הכלבים שממתינים לאימוץ הם מעורבים, ולכן בהמלצה על גזע מסוים הכוונה לגזע הדומיננטי בין אלה שמהם מורכב הכלב.

כלב ספורטיבי לאנשים ספורטיביים – הכלבים שמתאימים לחובבי הפעילות הגופנית הם הגזעים הבינוניים והגדולים שיש להם כושר וסיבולת, כלבים ללא שיער שרואים שהם אתלטיים, כמו הגזעים ויסלה, פוינטר וכלבי רוח. כמו בני אדם, גם לכלבים האתלטיים יש רגליים ארוכות. הגזעים הקטנים יותר מתעייפים מהר ולכן יתקשו להיצמד אליכם בריצות ארוכות. טיפוסים ספורטיביים שמתעקשים על כלב קטן יכולים לאמץ כלבים שמעורב בהם פינצ'ר, שהוא גזע אנרגטי. עם זאת, דנה מציינת שמידת הספורטיביות של הכלב תלויה בעיקר באופיו ולאו במבנה שלו או בגזע. מי שמחפש מישהו לרוץ איתו צריך כלב שאוהב להוציא אנרגיה כמו ילד. בהקשר הזה גם מומלץ לטיפוסים הספורטיביים לאמץ כלבים צעירים ומלאי מרץ או כלבים בוגרים יותר שרגילים לרוץ כל חייהם.

 כלב ידידותי למשפחה עם ילדים – אם הילדים בבית קטנים, חשוב לקחת כלב קטן או עדין, אומרת דנה. כלב גדול או אתלטי עם אנרגיה גבוהה יכול לקפוץ על ילדים קטנים ולהפיל אותם תוך כדי משחק. אפשר לאמץ גם כלב גדול בתנאי שהוא עדין, כמו סן ברנרד או דני. נוסף על כך, מומלץ לאמץ גור שיגדל עם הילדים ואז המשפחה תכיר את האופי שלו שיתפתח מול עיניהם. גזעים שדנה ממליצה עליהם הם פודלים ושוקים, כלבים טובים ולא אגרסיביים, בניגוד למשל לפינצ'רים חמי המזג.

 כלב רגוע לאיש מבוגר – לאנשים מבוגרים מומלץ לאמץ כלב קטן יחסית, ולא כלב גדול שעלול לקפוץ עליהם ולהפיל אותם, אם כי ברור שאדם מבוגר שהכלב גדל איתו אינו צריך להיפטר ממנו גם אם מדובר בגזע מגושם. נוסף על כך, לאדם מבוגר מומלץ לאמץ כלב מבוגר כדי שהשניים יזדקנו יחדיו ולא ייווצר מצב שבו כלב צעיר יישאר לבד. הכלבים המבוגרים הם עדינים ורגועים בדרך כלל, שלא כמו גורים שצריכים להוציא הרבה אנרגיה ומחייבים יותר התעסקות מבעליהם. דנה אומרת שהגזע פחות משנה במקרה הזה, העיקר שהכלב לא יהיה אתלטי או מסיבי מדי.

 כלב גברי לרווק ההולל – מניסיונה בכלבייה, דנה מספרת שגברים רווקים בדרך כלל אוהבים כלבים גדולים, מסיביים, מרשימים, שריריים ו"גבריים", ונוטים פחות לאמץ כלבים קטנים ומיופייפים. היא מציינת שכלבים מסוג זה קשה למסור למשפחות עם ילדים, אף גבר שחי לבד מתמודד איתם היטב. גברים גם חזקים מספיק בשביל להסתדר עם כלבים אנרגטיים ומסיביים כאלה.

כלב שעיר לרווקה המפנקת – לעומת הרווקים, נשים מעדיפות כלבים קטנים או כאלה עם שיער ארוך, כמו שוקים, פודלים, טריירים ויורקשיירים למיניהם, אומרת דנה. היא לא ממש יודעת למה, אבל מנחשת שאולי לרווקות יש יותר זמן וחשק להתעסק עם השיער הארוך, לחפוף, לסרק ולעשות קוקיות.

 כלב שלא משיר לחולי הניקיון – אם חשבתם שלאנשים שנבהלים משערות על הספה יתאים גזע חלק, אז טעיתם. דנה אומרת שלחולי הניקיון יתאימו דווקא גזעים ארוכי שיער כמו פודלים וטריירים למיניהם שאינם נוטים להשיר. הגזעים האלה, אגב, מתאימים גם לסובלים מאלרגיות. עם זאת, צריך לזכור שכלבים פרוותיים מתלכלכים יותר מקצוצי השיער כשהם מטיילים בחוץ. את ארוכי השיער צריך לקחת למספרה, לסרק אותם ולהוציא להם קשרים. דנה מזכירה שכל כלב שמסרקים פעמיים-שלוש בשבוע ישיר הרבה פחות שיער. לחרדים לניקיון הבית לא מומלץ לאמץ כלבים שנוטים לרייר, כמו בוקסרים למיניהם עם לסת שמוטה.

אז אם נעשה אחד ועוד אחד נמליץ לאיסטניסים על כלב ארוך שיער, אם יש להם זמן ללכת איתו למספרה, או על כלב קצוץ שיער אם הם מוכנים לסרק אותו לעיתים קרובות, ובשום מקרה לא לבחור במריירים.

 כלב שחור וגדול לאנשים שזקוקים לשומר סף – בכלביות לא מוסרים כלבים לצורכי שמירה, אבל לאנשים שרוצים כלב ביתי שייסוך תחושת ביטחון מומלץ לאמץ כלב כהה וגדול בעל מראה מרתיע, ולחלופין כלב נבחני כמו הפינצ'רים הקטנים שמתפקדים כמו אזעקה יעילה. בהקשר הזה דנה מציינת נתון מעניין: אנשים נוטים לאמץ כלבים בלונדיניים ובהירים ואילו הכלבים השחורים נשארים זמן רב יותר בכלבייה.

 הגודל של הכלב לא קובע גם כשלבעלים יש דירה קטנה – אנשים שמתגוררים בדירות קטנות במיוחד בדרך כלל מבקשים לאמץ כלבים קטנים. בהקשר הזה דנה מציינת שלכלב לא חשוב על כמה מטרים הוא שוכב בבית, בתנאי שיש לו מיטה נוחה ושמוציאים אותו מספיק לטיולים. הכלבים אינם רצים בתוך הבית ומספיק להם שטח של מטר רבוע אחד.

 כלב חסון לבית עם חצר – לפני כל המלצה לאימוץ חשוב להגיד שעדיף שהכלב יהיה בתוך הבית או גם בבית וגם בחצר. דנה אומרת שמי שמתכוון להשאיר את הכלב רק בחצר, עדיף שלא יאמץ. כלבים הם יצורים שחיים בלהקות ובמקרה הזה הלהקה של הכלב היא בני האדם שאצלם הוא חי. אם בכל זאת הכלב שוהה בחצר, רצוי שיהיה זה כלב כמה שיותר גדול, כי כלב קטן לא יחזיק מעמד. צריך לדאוג שלכלב יהיה צל בקיץ ומלונה עם שמיכות לחורף, ועל אף השהייה בחצר להוציא אותו לטיולים.

 ומה עם החתולים? חתולים הם חיה נפלאה לעצלנים כי לא צריך להוציא אותם לטיולים ובדרך כלל הם לא דורשים שירותי מספרה וגם נזקקים פחות לווטרינר. העבודה העיקרית היא להחליף את החול בארגז השירותים שלהם. מי שיש לו בית צמוד קרקע ומאפשר לחתוליו לצאת החוצה פטור גם מזה. ההוצאות בגידול חתולים נמוכות יותר מאשר בגידול כלבים והם גם דורשים פחות תשומת לב. לכן חתולים מתאימים במיוחד לאנשים מבוגרים ולאנשים מוגבלים או עסוקים שלא יכולים להוציא כלב לטיול. חתול מתלטף גם יביא תועלת לסובלים מיתר לחץ דם ובאופן כללי למי שצריך סיוע בהירגעות. יש בעלי חתולים שיעידו שהגרגור הנעים שהם מפיקים גם עוזר בשיכוך כאבים. הם בהחלט מתאימים לכולם, פרט לסובלים מאלרגיות. מי שיש לו כלב בבית ורוצה גם חתול, כדאי שיאמץ גור – הכלב יקבל אותו כבן בית נוסף ואפילו יאמץ אותו במקרים מסוימים.

 נכון שעכשיו בא לכם לאמץ? הכלבייה העירונית תל אביב פתוחה בימים ראשון עד חמישי מ-8:00 עד 15:00 ובימי שישי מ-8:00 עד 12:00. הכלבייה סגורה בשבת. טלפון: 054-7704300. פרט לכלבייה הזאת פועלות בארץ אגודות צער בעלי חיים, עמותות למען בעלי חיים וכלביות נוספות, גם כאלה שאנשים פרטיים מפעילים. בכל המקומות האלה מחכים חתולים וכלבים שישמחו מאוד לקבל סוף-סוף מקום שיוכלו לקרוא לו "בית".

(מתוך כתבה שהכנתי למגזין "באלאנס")

מודעות פרסומת
3 תגובות
  1. רשימה מעולה. תודה. אף פעם לא נתקלתי בדקויות כאלו וכעת אני מבינה עד כמה היה נחוץ לעשות זאת. תודה.

  2. הי שחר (-:
    האבחנה לגבי הכלבים/ות השחורים/ות היא מאוד מעניינת. במיוחד מאחר שבאנגלית Black Dog היא גם מלנכוליה כבידה סף-דכאונית.
    אני מכיר כלבה שחורה, שעברה התעללות בינקותה, שקשורה כל כך לבעלים שלה עד שבכל פעם שהם יוצאים מחוץ לשדה הראייה שלה ומותירים אותה אפילו עם חברים/ות אנושיים/ות שהיא מכירה כבר היטב, היא בכל זאת מתחילה לרעוד בכל הגוף.

  3. תרצה, תודה. אני מקווה שזה יועיל לפחות לאדם אחד ולכלב אחד.

    שועי, אני מאוד הופתעתי ממה שדנה אמרה על הכלבים השחורים, אבל אז היא הזכירה לי את נושא החתולים השחורים. מדהים איך הגזענות זולגת גם לממלכת החי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: