Skip to content

תינוקולוגי

19 בפברואר 2012

נתחיל באמת המצערת: אלא אם ההורים בטוחים לחלוטין שהצאצא שלהם יהיה אחראי לתגליות מהפכניות בתחום האנרגיה הנקייה או בגידול המון מזון על מעט קרקע – אין שום דבר אקולוגי בלהביא עוד ילד לעולם שנמצא על סף פיצוץ אוכלוסין.

מעבר להיותו של העולל עוד אדם בעולם, כמו כל תינוק גם הוא יגרום להוריו לעשות יותר כביסה, לצרוך יותר אנרגיה ולצרוך יותר באופן כללי, להעמיס על האדמה אלפי חיתולים משומשים ולזרוק יותר אוכל לפח. למרות כל העובדות המצערות האלה הבאתי בת לעולם. השמירה על אורח חיים ירוק (או לפחות ירוק יחסית) הפכה מאתגרת יותר. מאתגרת, אך אפשרית. יש המון דרכים לצמצם את טביעת כף הרגל האקולוגית של המשפחה ומה שיפה זה שרובן משתלמות.

הווה מתוק, עתיד ירוק (minervah, flickr)

הנה כמה טיפים, שלמי שכבר מיישם אורח חיים בר קיימא ייראו אולי מובנים מאליהם, אבל ייתכן שיועילו למי שלמען עתיד ילדיו חושב לנסות.

ללדת בגיל מבוגר. כך כל החברים ובני הדודים יעבירו לכם את רוב הציוד ולא תצטרכו לשוטט בשילב ודומיו ולרוקן שם ארנקים על ציוד שיהיה רלוונטי לחודשים ספורים בלבד, לפחות עד הילד הבא. אגב, אפשר לעשות את זה גם בגיל צעיר. העולם מלא במשפחות שקנו בגדים, מיטות, טרמפולינות, עגלות, לולים, שידות, מצעים, סינרים, מגבות, מגני ראש, סלקלים, שמיכות פעילות, מוביילים ומנשאים וכעת צריכות לעשות איתם משהו, כי ילדים הם תינוקות לזמן קצוב ביותר.

להיניק. מצער קצת שזה לא מובן מאליו. ההתחלה יכולה להיות קשה, אבל תוך שבועות ספורים זה זורם – תרתי משמע. כך מהילד נחסך הצורך לאכול מזון מתועש מגיל אפס, מהסביבה נחסכות אריזות וזיהום הכרוך בייצור מזון ומההורים נחסכת ההתעסקות בקניית תמ"לים והכנתם ושטיפת בקבוקים. היי, זה גם חוסך מים. כמעט שכחתי: ההנקה בריאה מאוד לאמא.

לחכות רגע לפני שפותחים את המתנות. אתם תתפעמו מהאוברולים המתוקים ומהשמיכות המקסימות, אבל אי שם בין הדודה הרביעית לחברים מהדרום תבינו שיש לכם טקסטיל לגדוד של עוללים. נסו לקבל זיכוי או להחליף פריטים שאינם הכרחיים בכאלה שתזדקקו להם בהמשך וכך תחסכו רכישות.

נעמי מדגמנת עגלה מיד שנייה וסריגים בעבודת יד

להשתמש בתכשירי טיפוח וניקיון אקולוגיים. שימוש בציוד יד שנייה יחסוך לכם אלפי שקלים. שווה להשקיע אותם בתכשירים בריאים יותר שיחסכו מהעור של התינוק נגזרות של נפט, כימיקלים מוזרים, חומרים ממסים וכדומה. כדאי גם להקפיד שהתכשירים לא יכילו מוצרים מהחי (כמו חלב או "לנולין" שזה כינוי נחמד לשומן כבשים) ויהיו כאלה שלא נוסו על בעלי חיים. תכשירי ניקיון אקולוגיים הם לא בהכרח יקרים יותר וגם עוזרים לחסוך מים, כמו שתראו בהמשך.

להגיד לא למגבונים. אפרופו הימנעות מרעלים. החתיכת משהו הזאת שמנקה הכול, אבל פשוט הכול, לא יכולה להיות בריאה. יחד עם הלכלוך היא גם מורידה את שכבות ההגנה של העור ופותחת נתיב היספגות לכימיקלים שגודשים אותה ישר לתוך הגוף הקטן. ברור שהמגבונים הם גם נזק לסביבה. אנחנו משתמשים בצמר גפן ובמים חמימים מתוך תרמוס שנמצא קבוע בערכת ההחתלה. השימוש במגבונים הוגבל ליציאות מהבית וגם אז מדובר במגבונים אקולוגיים בלבד.

לא לשפוך את המים יחד עם התינוק. במים שנשארו באמבטיה, בעיקר אם לא משתמשים בסבונים רעילים, אפשר להשתמש להדחת האסלה, השריית בגדים שהתלכלכו, השקיה של צמחים (לא כאלה שמשתמשים בהם למאכל) ועוד. לקראת הלידה הארכתי את האגזוז של מכונת הכביסה ואני משתמשת במים להשקיית הגינה.

עוד בענייני כביסה: מרכך הוא מוצר מיותר ומזהם מאין כמותו, אין צורך בהרתחות – כביסה ב-40 מעלות זה מספיק, במקום להפעיל מייבש בחורף מכניסים את מתקן התלייה הביתה. החימום שפועל ממילא ייבש את הכבסים ואתם תיהנו מתוספת לחות באוויר.

למען עתיד ילדיהם ולמען עתיד ילדינו, כי הכול נשאר במשפחה (Rainforest Action Network, flickr)

חיתולים – מתכלים או רב פעמיים. החיתולים החד פעמיים הם נזק מטורף לסביבה ועל כך כבר נכתב ונאמר רבות. אנחנו משתמשים בחיתולים מתכלים שעולים טיפונת יותר, אבל משאירים מצפון נקי וטוסיק בריא. אני מקווה שנעמי תיגמל מחיתולים בגיל סביר, אבל את זה ימים יגידו.

100 אחוז הורים, 100 אחוז בני אדם. המשימות החדשות שההורות מביאה איתה יכולות לגרום לנו לעגל פינות. העניין הוא שמהרגע שהופכים להורים אין דרך חזרה ויש דור חדש להנחיל לו ערכים. אז אל תשתמשו בתינוקות בתור תירוץ ותמשיכו להיות טובים. בשבילם, בשביל הדולפינים ובשביל אדמונית החורש.

16 תגובות
 1. סנדי permalink

  מזל טוב (מאוחר)!
  מתוקה (-:

 2. gidi permalink

  מזל טוב! גידי

 3. יפה מאוד! תזכו להרבה נחת.

 4. תודה, סנדי
  תודה, גידי
  תודה, דרול
  כיף להיות אמא של נעמי

 5. מזל טוב! שתגדל למצוות ולמעשים ירוקים…

  תינוק זה הדבר הלא-אקולוגי הנהדר בעולם… ובהחלט, כמו שכתבת, יש דרכים לצמצם את הנזק.
  עוד כמה טיפים – בחודשים הראשונים, בעיקר אם חורף, אין שום צורך להטריד את התינוק עם אמבטיות כל יום! ובעניין האמבטיה – אני ממליצה בחום על טאמי טאב, שמצריך שימוש במעט מים.
  מגבונים אני מכינה בבית (לשימוש רק מחוץ לבית, כמובן) – קונה גליל של רב מגבת, גוזרת כל ריבוע לחצי, מקפלת בתוך קופסת פלסטיק, מרטיבה במעט מים ומטפטפת כמה טיפות של שמן לוונדר, בשביל הריח והחיטוי. הרבה יותר זול והרבה פחות אריזות ממגבונים קנויים.

  אני בונה על זה שהינוקא יהיה ממציא דגול שיביא גאולה לעולם, ובינתיים מתמוגגת כשהוא מוציא מהפה את החרצן של התמר ואומר לי "אמא, רוק צָן פוֹשט" (שבעברית זה: "אמא, אני רוצה לזרוק את החרצן לקומפוסט"), היום אפילו רבנו בבוקר – הוא ממש התעצבן כשניסיתי לקחת לו מהיד את הנבטים שהוא לא רצה לאכול כדי לזרוק לכלי של הקומפוסט, וצעק עלי: "לא! הֶל פושט" (כלומר: "לא! יהל יזרוק לקומפוסט").

  תמשיכי להנות!!!

 6. אסף permalink

  נדמה לי שלא סיבנו את הילדים עד איזה גיל שנה או משהו. בשבועות הראשונים ודאי לא צריך. לפי כמות הסבון לתינוקות שאנשים צורכים אפשר לחשוב שהתינוקות שלהם עובדים במכרות פחם.

 7. ארבל, בטח שכל יומיים. במקרים של פעילות ישבנית סוערת במיוחד מתווספת רחצת הטוסיק בכיור. אהבתי את המגבונים מתוצרת בית וגם אני מחכה כבר לשעשועי קומפוסט. אם היה לי בן בטח הייתי לוקחת אותו לעשות על הערמה את הפיפי הראשון מחוץ לחיתול.

  אסף, אתה כל כך צודק.

 8. נכון, ושכחתי את עניין הסבון (כלומר האין-סבון). מיותר לחלוטין בשבועות הראשונים.
  [קראתי לפני כמה ימים משהו על הקשר בין מקלחות רבות מדי (כלומר פעם ביום), והסתבנות רבה מדי (כלומר בכל הגוף, ולא רק באיזורים המועדים), ובין מחסור בויטמין D. דובר לא רק על תינוקות אלא גם על מבוגרים, והסבירו שהויטמין נוצר על פני העור ולוקח לו כמה שעות להספג, והמקלחת וההסתבנות מורידים אותו לפני שהוא נספג.]

  ודרך אגב, למה הדרת הבנות מערימת הקומפוסט? גם בנות יכולות להשתין על הערימה, צריך רק להחזיק אותן מעל.

  • לא ידעתי על העניין עם ויטמין D. הכול מתחבר. בדיוק היום קראתי עבור לקוח כתבה על פיתוח טיפול במחלות אוטו-אימוניות באמצעות חשיפה לטפיל של חזירים. זה צץ מתיאוריית "היגיינת היתר" שאומרת שמכיוון שאנחנו כבר לא נחשפים למיקרואורגניזמים כפי שנחשפנו אליהם בעבר, המערכות החיסוניות שלנו מתפקדות טוב פחות.

   בקשר להשתנה על הערמה – בגלל שצריך להחזיק אותן. זאת סיבה מספקת מבחינתי. אבל יש שיחים. זה גם טוב. :)

   • אם ככה, כשהיא תהיה כבר ממש גדולה היא תוכל להשתמש בתחבושות רב פעמיות או בגביעונית ולשפוך על ערימת הקומפוסט את מי השטיפה שלהן, אבל זה כבר ממש מוזר ורחוק לחשוב על דברים כאלו כשמדברים על תינוקת זעירה…
    :-)

 9. גופיה אחת מטריקו עבה שנגזרה לחתיכות נחה בצנצנת במקלחת (שם, על השיש, מחליפים חיתולים). אם אין צורך בשטיפטוסיק תחת המים וניגוב יספיק, מרטיבים ומנגבים. המשומש מושלך לדלי החיתולים ועובר איתם כביסה כדי לחזור לצנצנת.

  את כל הציוד והבגדים קיבלתי מאנשים סביבי ומרשת תמיכה והחלפות להורים שהקימה מישהי פה בעמק. אז הנה עוד טיפ – להקים בסביבה תשתית להחלפות שכאלה.

  מי שנאלץ ליבש את החיתולים במיבש (כי השמש לא זורחת אצלו או סתם כי השלג חוסם לו את הגישה לחבל) – חיתול פלאנל מקופל בתוך כיסוי של באמיז (סופר וויספר) נח מאוד לשימוש ומתיבש מהר מאוד (להבדיל מהמובנים שלוקח להם שנים).

 10. ארבל, היום הזה יגיע מהר, אבל כרגע הוא נראה רחוק. מי יודע – אולי בסוף תצא לי מין ניקול ראידמן שכזאת, שזה הדבר השני הכי מפחיד אחרי ילדה אלרגית לחתולים.

  נעמה, חיתולים רב פעמיים זאת פסגה שלא הגעתי אליה :) אבל קיבלתי ערכה שאולי אנסה כשנעמי תגדל קצת

 11. מזל טוב באיחור. אני משוטטות מזה זמן רב במחוזות אחרים או לא משוטטת בכלל, אז פיספסתי.
  נעמי שם נהדר ומבטיח לתינוקולוגית. גם לי יש נעמי שעכשיו היא כבר ממש לא תינוקת והיא נפלאה, וחכמה ושמחה וסופר אקולוגית. תהני .
  בנוסף לכל מה שציינת בהתנהלות עם תינוקות – בזמנו ותקופה ארוכה בילדותה, כשעוד היה לי יותר מרץ ואמביציה ( זמן דווקא לא היה לי יותר) גם תפרתי כמעט את כל הבגדים לנעמי שלי מבגדים ישנים פרומים (שלי ושל נדבנים אחרים). נכון שגם מאד נהניתי מהמלאכה, אבל זה לא ממש קשה עם גזרות מוכנות והוראות ברורות וגם לא לוקח כל כך הרבה זמן.

  • הי מחסנאית,
   מזל טוב זה אף פעם לא באיחור (תמיד אפשר לומר שזנה מזל טוב מוקדם ליום הולדת שנה). אני מקווה שנעמי שלי תצמח להיות כמו שאת מתארת את נעמי שלך.

 12. kagome10 permalink

  אפשר גם לגדל ילדים בלי חיתולים בכלל.

 13. האם אתה מחפש חיתולים אקולוגיים? אנו מספקים חיתולים אקולוגיים בכל רחבי הארץ. ניתן גם לבקר אותנו באינטרנט ולשלוח את השאילתה שלך. מוצרים אקולוגיים זמינים באופן מקוון באתר האינטרנט שלנו. תודה על הפרסום נחמד שלך ……

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: