Skip to content

קיימות בפריז – ווי מדאם או נו מדאם?

31 ביולי 2014

עד כמה פריז ידידותית לתייר הירוק? במובנים מסוימים מאוד, באחרים פחות. אבל לפני הכול, הסתייגות: סופשבוע אחד בעיר לא מספיק בשביל להסיק מסקנות וכל מה שנכתב כאן מבוסס על התרשמות כללית ואישית לחלוטין. Après vous!

 

MICKEY MOUSEיש באגטים, יש עכברים, אין חתולים (התמונה מכאן: http://www.wdwparkhoppers.com)

נתחיל מהתחתית. לא ייצרתי הרבה זבל בפריז, ובכל זאת: המקום היחידי בעיר שבו נתקלתי בפחים להפרדת אשפה היה שדה התעופה, וגם שם הסתפקו בחלוקה הצנועה לשתי קטגוריות בלבד: פחיות + בקבוקים וכל היתר. למען האמת גם סתם פחי רחוב חסרים. היעדרם הורגש במיוחד ברחבי שוק יום א' שמתקיים באזור הבסטיליה, מה שגרם לי לשקול לבלוע את חרצני הדובדבנים המשובחים שקנינו בדוכנו של אחד הירקנים.

2014-07-25_16-17-46_652 2014-07-27_17-02-27_410למעלה: הלובר מבעד לפירמידת הזכוכית. חשוב לזכור שלא חייבים לשלם כדי להנות משכיות החמדה של בירת צרפת. הן רבות מאוד ויפות גם מבחוץ. למטה: שער הניצחון בעיר שאין בה מספיק ספסלים

אם כבר מדברים על קניות, המוכרים הפריזאים שולפים אוטומטית שקיות פלסטיק וטומנים בהן גם רכישות שנעטפו בנייר. אם כבר מדברים על אוכל… טוב, נחכה עם זה רגע.
ההתניידות בעיר קלה למדי, מה שכמובן חוסך זיהום אוויר. אפשר לקנות כרטיס יומי למטרו בעשרה יורו, לא כולל רכבות לפרברים. חוץ מזה העיר נוחה מאוד להליכה ברגל. אני חשבתי שכל הפריזאיות ייראו מטופפות על עקבים גבוהים ודקיקים, אבל רובן בוחרות בנעליים נוחות וכנראה מנצלות את היותה של העיר שטוחה, נוחה לניווט ומצוידת במדרכות רחבות שאינן נחסמות על ידי מכוניות חונות ודי קל למצוא בהן צל. יש סצנת אופניים די מפותחת בפריז, עם סידור המקביל ל"תל-אופן" המוכר אצלנו ואפשרות לשכירת אופניים. יש גם שבילי אופניים, שאינם מופרדים תמיד מהמדרכות (גם זה כמו בתל-אביב). לא ראיתי הרבה כלי רכב חשמליים.

2014-07-25_16-34-24_646פריז קוקטית, אבל קצת פחות מהמצופה. נעליים שטוחות על גשר מעל הסיינה

עוד משהו שלא ראיתי בעיר האורות זה חתולים. אפילו לא קצה זנב אחד! בעכברים לעומת זאת נתקלתי, ולאו דווקא במטרו. גם כלבים אין המון. המעטים שפגשתי היו מטופחים למשעי ואחד מהם אף כרסם להנאתו את העקב שלי, בלי שהדבר יטריד את בעליו שישב על ספסל לצדי. לא, אין קקי על המדרכות. אם כבר מציינים ספסלים, אז יש מעט מדי מהם בעיר. אלה שמצויים בתחנות המטרו עוצבו כך שחסרי בית לא יוכלו לישון עליהם. יש בעיר לא מעט אנשים שאין להם קורת גג לישון תחתיה. להפתעתי לא הבחנתי בסצנה מפותחת של אמנות רחוב. מעט הלהקות שפגשתי ברחוב היו מרשימות למדי (בכל זאת, עיר של מועדוני ג'ז!) ובמנהרות המטרו נגנים מצוינים עינגו את האוזניים בעזרת האקוסטיקה המיוחדת של המקום. ברובע הלטיני, בשעות הערב, מוכרי תכשיטים ופיצ'יבקעס אחרים ממקומות שונים בעולם פורסים את מרכולתם על המדרכות. בקטע רחוב של חמישה מטרים בערך פגשנו אמנים מארגנטינה, טיבט, חוף השנהב ואני חושבת שגם כמה מצרפת.

2014-07-26_18-40-39_247 2014-07-26_20-03-10_237גני לוקסמבורג. למעלה: אני, למטה: דיוניסוס

פריז הזכירה לי את ברלין בהרבה מובנים: הנהר הגדול וסירות התיירים ששטות בו, הגשרים עם מנעולי האהבה, הכנסיות, הארמונות והמבנים המפוארים שרבים מהם נחרבו ושופצו לאחר המלחמה, הפסלים הרבים, הכבוד לעבר הרחוק, ההיסטוריה הקרובה הקודרת, מזג האוויר הידידותי בקיץ… אבל בברלין יש הרבה יותר גנים ציבוריים ופארקים והרבה יותר טבע עירוני משוחרר. בפריז הבחנתי בערך בשישה סוגים של בעלי כנף, מהם שניים עופות מים, והעכברים שהזכרתי קודם. אני חושבת שזה די מעט. יש בפריז גנים גדולים, מפוארים ומפורסמים כמו גני לוקסמבורג, גני טוולירי, יער בולון ועוד. הצמחייה שם נהנית מכ-12 ימי גשם בחודש בממוצע והירוק זוהר ונעים גם בלי מערכות השקיה.

2014-07-25_16-17-46_652 (2)הוי נוטרדם, ווי מדאם, נו מדאם, קסם זר בנאדם

אם נחזור לעניין האוכל, אז אולי נתחיל מהפחים שהזכרתי את מיעוטם. אולי הסיבה לכך היא שהפריזאים מייצרים מעט זבל בהשוואה לניו יורקים, לדוגמה. לא רואים בעיר הרבה מזללות ג'אנק, תחום הטייק אוויי אינו נראה מפותח וגם אין המון קיוסקים שמשחררים לרחוב אנשים עם שקיות מזהמות של חטיפים. כל זה חוסך כמובן הרבה כלים חד-פעמיים וזבל צבעוני ומיותר. עם זאת, פריז היא לא עיר לטבעונים. אם אינכם מצוידים בתוכנית מוכנה מראש למקומות לאכול בהם או באספקת אינטרנט שוטפת (קטע בעייתי בבירת צרפת), תצטרכו לאלתר, והרבה. הסלטים בבתי האוכל כוללים תמיד מרכיב אחד מהחי לפחות, בדרך כלל יותר: גבינה שמנה, גבינה שמנה מסוג אחר, פיסת חזיר, אנשובי, טונה, ביצה, חזה עוף. אפשר לבקש בלי, אבל לא תקבלו טופו או אבוקדו במקום. אם אתם מזמינים סלט ירקות פשוט, אל תשכחו לבקש שלא יוסיפו לכם רוטב, כי הוא נוטה להיות על בסיס מיונז. כך גם הכריכים. אחר-צהריים אחד נכנסנו למקום חביב שבו שמחו להכין לנו כריכים לפי בקשתנו, אבל לא היו להם ירקות בכלל. נפרדנו כידידים. אחת הארוחות הכי טובות שלי בעיר הייתה באגט, פלפלים ממולאים בירקות ובירה שנרכשו במעדנייה ונאכלו על גדת הנהר. בעלות של כ-10 עד 15 יורו לאדם אפשר לארגן ארוחת פיקניק לא רעה בכלל, כולל שתייה. כדאי לעשות זאת בקרבת שוק מזון וכך לנצל גם הירקות והפירות היפים מאוד שנמכרים בעיר, רבים מהם מזנים שלא סביר שתראו בארץ: בננות ננסיות, המון פירות יער, זנים מעניינים של עגבניות ותאנים, עלי סלט יפים שלא את כולם זיהיתי, פטריות אקזוטיות, צנוניות מוארכות עם קצה לבן, אפרסקים פחוסים ועוד. לא תמיד זול, אבל שווה.

2014-07-27_14-21-28_760יש בעיר סצנת אופניים לא רעה, אבל החבר'ה האלה עושים את הדור דה פראנס, שהסתיים בדיוק בסופש שבו שהיתי בעיר. אל תחמיצו אם אתם שם כשזה קורה

בטח שמעתם על כך שהצרפתים מסרבים לדבר אנגלית וממש לא משתדלים להיות נחמדים. הרשו לי להפריך. רוב האנשים שבהם נתקלנו, בדרך כלל כאלה שסיפקו שירותים שונים, היו נחמדים, אדיבים ולא פעם ידידותיים וחמימים. רבים מהם אכן אינם מדברים אנגלית, אבל הם כן מבינים אותה. כך שהשיחות מתחילות בפנייה באנגלית וממשיכות למענה בצרפתית שממנו צריך לפענח את הכוונה, מה שעם קצת רצון טוב והרבה תנועות ידיים וכושר אלתור – מצליח. העיר רב-תרבותי מאוד ורואים בה המון מהגרים מאפריקה, אסיה והמזרח התיכון, וזה אולי מה שתרם ליכולת התקשורת המשופרת של המקומיים. נהניתי במיוחד לבהות בתלבושות המסורתיות של הנשים האפריקאיות בסוף השבוע, אבל היי – אני לא בלוג אופנה.

מודעות פרסומת
5 תגובות
  1. כל החתולים נמצאים אצל הקונסיירז'ים (-:

  2. תמיד כיף לקרוא על פריז, ולקבל קצת מהניחוחות שלה. אין כמו פיקניק בגנים (אבל צריך סכו"ם!)
    אני לא יודעת כמעט אף מילה בצרפתית, והסתדרתי מצוין עם האנגלית – כולם ידעו לדבר

    • כן, סכו"ם יכול להועיל. או שנותנים חד"פ בחנות, או שלוקחים בתיק אם יודעים מראש שזו התוכנית. בהתנסות שלי לא כולם ידעו לדבר אנגלית, אבל עם קצת רצון טוב תמיד אפשר להתגבר על פערי שפה, בעיקר כשיש כל כך הרבה מילים דומות

Trackbacks & Pingbacks

  1. השתפצתי | רב פעמית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: