דילוג לתוכן

במקום ססמאות – הסחות

12 בדצמבר 2015

שני קמפיינים שרצים בימים אלה ברדיו עוכרים את מעט השלווה שעוד נותרה אצלי בסיסטם. הראשון הוא של "איגוד תעשיות הנפט והגז" (שזה במילים אחרות "תשובה והחברים שלו", "ארגון" שהוקם לנוכח המאבק במתווה הגז), והשני הוא של מועצת החלב (גוף כמו-ממלכתי, שהוא בעצם כלי שיווקי של תנובה, שטראוס וטרה).

cow_methaneהפוסט הזה עוסק בחלב ובגז

לא אתייחס לשקרים שיש או אין (אבל יש) בקמפיינים האלה אלא לטקטיקה שצריך לשים אליה לב: ייחוס טענות לא נכונות למבקרים והאשמות מרומזות שאינן מעוגנות באמת.

התשובונים גייסו לקמפיין את קולו הסמכותי של אלכס אנסקי, שפותח כל תשדיר פרסומת במילים "במקום ססמאות – עובדות", כלומר ברמז גס לכך שהמתנגדים למתווה מדברים שטויות. אחד התשדירים אומר "חיבור מפעלים לגז טבעי מפחית מאוד את ההוצאות. התעשייה הישראלית מתפתחת ונוצרים מקומות עבודה חדשים, בעיקר בגליל ובנגב." מתנגדי המתווה מעולם לא התנגדו לחיבור מפעלים לגז טבעי. הטענות מתרכזות בגובה התמלוגים, בפיקוח, בכוונה לייצא את הגז ובכך שהממשלה אפשרה היווצרותו של קרטל שפשוט יקבע כמה כולנו נשלם על חשמל. תשדיר נוסף מאיים שעיכוב המתווה יפגע בכלכלת ישראל, טקטיקה שחביבה על טייקונים שחוששים מרגולציה. אלא שהמתנגדים אינם מעוניינים לעכב את המתווה. אילו הוא היה הוגן ומתקבל בשקיפות, לא היו קמים מאמצים כאלה לשנותו. מי שמעכב את המתווה הוא האנשים שבחרו לעצב אותו כפי שהוא כעת.

**File** Yitzhak Tshuva. December 10 2007. Photo by Moshe Shai/FLASH90. **Maariv & Agencies Out** *** Local Caption *** ???? ?????

**File** Yitzhak Tshuva. December 10 2007. Photo by Moshe Shai/FLASH90. **Maariv & Agencies Out** *** Local Caption *** ???? ?????

מועצת החלב יצאה בקמפיין שמנסה להיות משעשע, ולפיו המתנגדים לצריכת מוצרי חלב חיים "בעולם מקביל". קולו של הקריין (יפתח חוצב בשירותו של משרד הפרסום ענבר מרחב g) טוען שבעולם מקביל אין במוצרי חלב חלבון, B12, אבץ, סידן, מגנזיום וויטמין A. טרם ביקרתי בעולם מקביל, אבל למיטב ידיעתי, המתנגדים לצריכת מוצרי חלב עושים זאת משלוש סיבות עיקריות: צער בעלי חיים, איכות הסביבה ובריאות. שתי הסיבות הראשונות אינן זוכות לשום התייחסות בקמפיין האווילי, שמתמקד בנושא הבריאות. אלא שהמתנגדים למוצרי חלב מטעמי בריאות מעולם לא טענו שאין בחלב את רשימת המרכיבים שמצוינת בפרסומת. הם אומרים למשל שחלב אינו מקור בלעדי לצריכת סידן, יש מי שמוסיפים שהסידן בחלב אינו נספג היטב בגופנו ושהוא אף תורם להידלדלות עצם, שהחלב אינו מתעכל בקלות, שיש בו אנטיביוטיקה ועוד. הקמפיין כלל אינו מתייחס לטענות שכן מושמעות על-ידי המתנגדים לצריכת מוצרי חלב, ורק רומז שאינם מחוברים למציאות.


halav
צילומסך מקמפיין העולם המקביל של מועצת החלב

״אני מעריכה ומתפעלת כל יום מפלאי הטבע, זה נחשב טבעונית?״ אוי, ג'יזס
לקינוח, פנינה מהקמפיין האינסופי, המעיק והמדכא של מיכל צפיר. הכיתוב הזה, שלא נגעתי בו, מופיע ליד תמונה שמציגה את צפיר רצה בחוף הים חמושה במותגים ובחיוך אותנטי בערך כמו שיערו של ראש ממשלה אחד, לא משנה של איזו מדינה:

בתום הריצה היא שאלה אותי ״את טבעונית? או צימחונית?״ עניתי ״אני מעריכה ומתפעלת כל יום מפלאי הטבע, זה נחשב טבעונית?״ והיא השיבה ״את יודעת למה אני מתכונת, את אוכלת גם חלבון מהחי?״
ואני השבתי ״אני אוכלת הכל חוץ מאשר את הלב, משתפת את כולם אבל לא מכריחה אף אחד, מנהלת אורח חיים בריא ולא עושה דיאטה, עכשיו זה קצת יותר ברור?״
והיא השיבה ״מאוד ברור, את חיה את החיים שאת רוצה ויש בך שלווה״
אז אני לא יודעת מה איתכם אבל אני התרגשתי, כי רק אני יודעת שאת החיים שאני חיה היום לא קיבלתי על מגש של כסף, קבלתי חיים וכל השאר זה בחירות יום יומיות שאני מברכת עליהן ומחבקת כל אחת מהן.

הנה הטייק של טל פרידמן על התופעה, ואין בו שלווה

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: